750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Astım ve Alerji Bilgisi

Astım Nedir ?

Bir çok insanın astım hastalığının ne olduğu hakkında fikri vardır fakat gerçek şu ki astım, solunum yollarında mikrobik  olmayan iltihaplanmalar sebebi ile nefes daralmasına verilen isimdir. Bahsi geçen daralmalar, solunum yolları daralmasındaki kasların kasılması ile mukozanın şişmesi ile ve buradaki salgının artması ile orantılıdır.
 
Bu belirtilerin sonucu olarak hava akışınız daralır ve tıkanır hale gelir bunun sonucu olarak akciğerlerinize giden hava hacmi azalır ve nefes almanız zorlaşır.
 
Astım Belirtileri
 
Genel olarak astım belirtileri aşağıdaki gibidir :
 
 • Nefes alıp verildiğinde ıslık yada vızıldama şeklinde çıkan ses
 • Kısa nefes alıp verdiğinizi fark etmeniz
 • Göğsünüzde ekstra oluşan darlık
 • Öksürük – özellikle sabah uyandığınızda ilk olarak yada gece yatarken gelen öksürük
Bu belirtiler yalnızca en belirgin örneklerdir ancak bunlardan bazılarına sahip olmamak astım hastası değilsiniz demek için yeterli değildir.
 
Astım Belirtilerine Neler Sebep Olur ?
 
Eğer astımınız var ise hava yollarınız normalden daha duyarlı olacaktır. Bu yüzden hava yollarınız çevreden gelen belirli etkenlere daha fazla tepki verecektir (bu etkenlere tetikleyiciler diyebiliriz). Tetikleyiciler hava yollarının daralmasına ve iltihaplanmasına neden olurlar ve astım belirtilerine yol açarlar. Mümkünse tetikleyicilerden kaçınmak, astımı kontrol etmeyi sağlar. 
 
Astım Tetikleyicileri Nelerdir ? 
 
Astım bir çok farklı etken tarafından tetiklenebilir, bazı astım hastalarının etkilendiği tetikleyicilerden diğer astım hastaları hiç etkilenmeyedebilirler. 
 
En sık görülen tetikleyiciler aşağıdaki gibidir ; 
 
 • Tozlar ve mitelar (Ülkemizde en sık görülen tetikleyicilerdir)
 • Duman (sigaradan yayılan duman ve diğer dumanlar)
 • Virüse dayalı enfeksiyonlar (örnek olarak soğuk algınlığı ya da nezle verilebilir)
 • Polenler
 • Hormonsal değişiklikler ve stres
 • Egzersiz
 • Küfler
 • Evcil hayvanlar
 
Evinizde Astım ve Alerji Probleminizin Nasıl Üstesinden Gelebilirsiniz ?
 
Evinizin içerisindeki tetikleyicilerin sayısını azaltmak, hanenizde astım ve alerji rahatsızlığı çekenlerin zarar görmelerini büyük ölçüde engeller. Alerjik tetikleyicilere maruz kalmayı engellemek astımınızı kontrol etmek için harika bir yoldur ve astım için kullanılan ilaç miktarının düşmesinede yardımcı olacaktır.
 
Zemin Döşeme Seçimi
 
Eğer yeni bir ev inşa ediyorsanız, yada evinizin zemin kaplamasında değişikliğe gidiyorsanız, alt kısmı toz ve mitelara dirençli, kolay temizlenebilir halı seçmenizde büyük fayda vardır ya da alternatif olarak parke döşemesi seçilebir.
 
Zemin Temizliği
 
Düzenli elektrikli süpürge temizliği , evinizdeki alerjenleri kontrol altına almanızı sağlar ve sentetik toz torbası, HEPA filtre ve turbo fırça aksesuarları mevcut elektrikli süpürge kullanmak daha başarılı sonuçlar almanıza yardım edecektir. Bununla birlikte, elektrikli süpürge temizliği yaklaşık 20 dakika kadar havadaki toz sayısını arttırmaya meyillidir, bu yüzden alerjik yada astım gibi rahatsızlıkları olmayan birisine elektrikli süpürge yaptırmakta fayda vardır ve bu rahatsızlıkları çekenlerin bir süreliğine bu alanlardan uzak durmaları yarar sağlar. Piyasada satılan mevcut elektrikli süpürgeler içerisinde sizi bu hastalıklardan korumak için tasarlanmış olan ürünler vardır. Genel olarak Süpürge Market firması bu rahatsızlıklardan korunmanın önemli bir yolu olarak 5 katlı sentetik kumaştan üretilmiş toz,mite, polen, alerjen ve akarları %99,95 'e varan oranda tutması için geliştirilmiş Süpürge Market sentetik süpürge torbası kullanılması konusunda tavsiyede bulunmaktadır. 
 
Yıkama 
 
Tozların miteların ve diğer zararlıların yok edilmesi için, çarşaflarınızın ve yastık kılıflarınızın 55°C ‘den daha sıcak suda yıkanması gerekmektedir. Herhangi bir sebepten dolayı bu sıcaklıkta yıkama yapamıyorsanız soğuk suda dahi bu zararlıları öldürebilen bileşiklerden oluşan ürünler kullanmanız gerekmektedir. 10 dakika sürece sıcak çamaşır kurutma da bu zararlıların yok edilmesini sağlar. Güneş altında açık havadaki kurutma da bu zararlıların sayısını azaltacaktır. Kuru temizleme tozları ve miteları yok edecektir ancak maalesef alerjenleri temizlemez. 
 
Yatak Seçimi
 
Özellikle toz ve mitelara dirençli yatak, döşek, yorgan ve yastık seçilmelidir. Astım ve alerjen tetikleyicilerinin azaltılması için örtüler sıklıkla yıkanmalıdır.
  
Evcil Hayvanlar
 
Bazı köpekler diğerlerine göre daha fazla döküntü yapmaktadırlar ayrıca kedilerinde çok fazla döküntüleri vardır ve bu döküntüler alerji ve astım problemleri çekenlere büyük etki edip zarar vermektedirler. Evcil hayvanlarınıza elledikten sonra ellerinizi yıkamanız ve mümkün olduğunca evcil hayvanlarınızı dışarıda tutmanız tavsiye edilir. Yatak odanızda özellikle evcil hayvan bulundurmaktan sakının. Evinizi sıklıkla elektrikli süpürge ile temizleyin. Özellikle alerji ve astım olmayanlar tarafından evcil hayvanlarınızı tımar ettirin.Olağan dışı durumlarda, evcil hayvanlarınız ile yaşayacağınız uygun bir ev bulmanızda gerekebilir. Bu konuda daha fazla bilgi almak için evcil hayvanlar hakkında yazısını okuyabilirsiniz. Evcil hayvan tüylerini daha kolay toplamak için Evcil Hayvan Tüy Toplayıcı emici başlık tavsiye edilir.
 
İklimlendirme Kontrolü ve Temizlik
 
Ev içerisindeki rutubet mantar ve küfe neden olacaktır. Bu da alerji ve astım hastalarında büyük probleme neden olacaktır. Gözle görülebilir küf ve mantarlar çamaşır suyu gibi maddelerle temizlenebilecektir. Camların ve korkulukların sıklıkla temizlenmesi yumuşak oyuncakların haftalık 55°C ‘den daha sıcak suda yıkanması gerekmektedir. Yumuşak oyuncakların dondurulması tozları ve miteları öldürecek ancak alerjenlere etki etmeyecektir. Evin kuru ve doğru bir şekilde havalandırılması da tavsiye edilen bir izolasyon yöntemidir.
 
Mümkünse evaporatif klimalardan ve gaz sobalarından uzak durulmalıdır. Klima filtreleri düzenli temizlenmeli ve gerekliyse değiştirilmeli ayrıca klima temizleyiciler ile klimanın bakım ve temizliği yapılmalıdır. İç ortamdaki bitkiler mantarların yetişmesine olanak verdiklerinden tavsiye edilmemektedirler.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar