500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürgeler Sağlığınız için Zararlılar mı?

Evinizi düzenli olarak süpürerek evinizi kir, toz ve bakteriden kurtararak, ortam havanızın temizlenmesini istersiniz. 

Fakat yeni araştırmalar bazı süpürgelerin aslında işleri aksine daha kötüye götürdüklerini ortaya koymaktadırlar.

Şüphesiz elektrikli süpürgeler astım ve alerji hastalıklarına neden olan toz ve bakterileri dışarı tekrar havaya bırakmaktadırlar.

Avrupalı araştırmacılar, 11 farklı markanın içerisinde 2de ticari tipte süpürge olan 21 farklı modeli üzerinde araştırma yapmışlar. Bu testte özellikle Dyson, Electrolux, Hoover gibi markalar kullanılmış. Test aşamasında 62 farklı hava emisyonu ölçülmüş.

Tamamı havaya bir kısım bakteri ve alerjenleri geri bırakmaktadırlar. Araştırma göstermiştir ki, daha yeni ve daha pahalı olan süpürge modelleri, ucuz ve eski modellere göre daha az geri salınım yapmaktadır. 

HEPA filtreli süpürgeler, filtre kullanmayan süpürgelere göre çok daha az toz ve bakteri geri bırakmaktadırlar. HEPA filtrelerin havadan %99.9 oranına kadar toz, kir ve hatta bakteriyi temizledikleri varsayımı yapılmaktadır. 

 
İç Ortamdaki Hava Kalitesini Arttırmaya Yönelik Öneriler
 

Miami tıp fakültesinde alerji ve bağışıklık alanında yardımcı doçent ünvanına sahip  Viviana Temino, hemen güvendiğiniz eski süpürgenizi ortadan yok etmeyin demektedir. Artık kullanılmaması için süpürge ile süpürmekten çok daha fazla zarar veriyor olması gerekir diyor bayan Temino. 

"HEPA filtrelerin daha çok aşama kaydetmesi gerekir ancak yinede dışarıya saldıklarından çok daha fazla tozu tutmaktadırlar"

 

İç ortamın havasını temiz tutmak için yapılabilecek başka şeylerde vardır. Eğer sizin yada evinizin herhangi bir üyesinin toza alerjisi varsa halılardan kurtulun. Eğer kilim kullanıyorsanız haftada bir çok sıcak suda yıkayın. Bu tozlar, mite ve alerjenlerin ölmelerini sağlayacak demektedir. 

Uçucu tozlar oda içerisinde dolaşmaktadırlar. Bunlar için mikrofiber elektrostatik bezler kullanmanızı tavsiye etmektedir. 

Jeffrey May HEPA filtrelerin hala en iyi çözüm olduğunu savunmaktadır. Tyngsborough hava araştırmaları ensitüsünde profesör olan May, "My House Is Killing Me (evim beni öldürüyor) ve The Home Guide For Families With Allergies and Asthma (Astım ve alerjen problemi olan aileler için ev klavuzu isimli kitaplar yayınlamıştır. "Artık eskimiş bir süpürge yenisine nazaran kesin olarak daha fazla tozu dışarı bırakmaktadır" demektedir. 

Tavsiyesi ? HEPA filtreli süpürge alın, filtreyi zamanla değiştirin ve evinizi periyodik olarak temizleyin. Mobilyaların altını ve arkasını temizlemeyi unutmayın. Bunu yaparken orada birikmiş olanlara inanamayacaksınız ve bu birikenler muazzam bir alerji sebebidir demektedir. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar