750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge HEPA Filtresi Ne Sıklıkla Değiştirilmelidir?

Süpürge filtreleri, elektrikli süpürge tarafından çekilen tozun tekrar havaya karışmasını engellemek için dizayn edilmişlerdir. Çıkış filtreleri ayrıca süpürge eksozundan çıkan havanın temiz kalmasınıda sağlarlar.

 

Kullanma Klavuzu

Elektrikli süpürge ile birlikte gelen kullanma klavuzları elektrikli süpürgeniz içerisindeki filtreler ve onlara bakım şartlarını içeren bir kısma sahiptirler.

 

HEPA Filtreler

Gerçek HEPA filtreler seri numaraları ve test sonuçları ile tanımlanırlar. Genellikle satın aldığınızda HEPA filtreyi ne zaman değiştirmeniz gerektiği konusunda bilgilendirileceksiniz, ancak ağırlıkta süpürgeyi nasıl ve ne kadar kullandığınıza bağlı olarak değişecektir.

 

Motor Gücü
HEPA filtre kullanan elektrikli süpürgelerin daha fazla motor gücüne ihtiyaçları vardır. Filtreler tıkandığında, motor gücündeki düşüş bunun bir göstergesi olacaktır. Eğer süpürgenizin performansındaki düşünün tıkanan filtrelerden kaynaklandığını düşünüyorsanız filtreleri çıkartıp süpürgeyi çalıştırararak bu durumu test edebilirsiniz.

 

Filtre Ebatı

Büyük filtreler küçük filtrelere göre daha uzun fayda sağlayacaktır. Zaman zaman sert yüzeylerine biraz su tutmakla temizlenebilirler.

 

Normal bir ortam için HEPA filtreler kullanma klavuzuna bağlı olarak 1-2 yıl içerisinde değiştirilmelidirler. Bazı elektrikli süpürgelerde, HEPA filtrelerin önünde daha büyük  partikülleri tutması için motor filtreler ya da mikro filtreler mevcut olabilir. Bu filtreler HEPA filtrelerdeki tıkanmaları azaltarak filtrelerin ömrünü uzatacaklardır. Ön filtreyi değiştirdikten sonra HEPA filtrenin performansını kontrol edin. Eğer süpürgeyi çalıştırdığınızda HEPA filtreden ağır bir koku geliyorsa, filtrenin değiştirilme zamanı gelmiştir. HEPA filtrenin kullanım ömrü bulunduğu ortamın toz oranına bağlı olarakta değişecektir. Eğer çok tozlu bir ortamda ise verim alabilmek için HEPA filtreyi her yıl değiştirmek gerekir.

  • Her koşulda zamanla HEPA filtrelerin değiştirilmesi gerekir bu elektrikli süpürgelerin verimli çalışabilmesi için gerekli bir prensiptir.
  • Evlerde ve daha az kullanımlarda 2 yıla kadar kullanılabilirler.
  • Çok sık kullanımda HEPA filtreler 6 ayda bir kontrol edilmelidirler ve tıkanmışlar ise değiştirilmelidirler.
  • Elektrikli süpürge çalışırken ortama ağır bir koku yayılıyor ise HEPA filtreler değiştirilmelidirler.
  • Bazı elektrikli süpürgelerde büyük partikülleri tutması için ön filtre mevcuttur. Bu filtreler her 3 ayda bir kontrol edilmelidirler.
  • Eğer sistemde karbon filtre mevcut ise bu filtreler her 2-3 yılda bir değiştirilmelidirler.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar