400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Mikrofiber Bezler Hakkında Her Şey

Günümüzde pek çok alanda kullanılan mikrofiber bezler, kolay ve uzun ömürlü olması sebebiyle sıkça tercih edilmekte ve popüler bir temizlik malzemesi olarak yer almaktadır.

Mikrofiber kumaşlar,  Polyester ve Poliamit’in eşit oranda karıştırılması ve bu karışımın inceltilmesi ile üretilir. Havları bir saç telinden 100 kat daha ince olan mikrofiber bezlerin her havı 8 üçgen elyaftan oluşmaktadır. Bu elyaf yapı, mikrofiber bezlerin toz tutma kapasitesini benzerlerine oranla daha da yükseltir. Aynı zamanda su tutma kapasitesini de arttıran bu elyaf dokusu sayesinde mikrofiber bezler diğer bezlere oranla 10 kat fazla su emme kapasitesine sahiptir.

Mikrofiber Bezlerin Özellikleri Nelerdir?

•           Mikrofiber bezler hem nemli hem de kuru olarak rahatlıkla kullanılabilir.

•           Gözle görülemeyen ufak parçaları dahi toplayabilir.

•           Yumuşak bir dokuya sahip olan bu bezler, narin yüzeylere zarar vermemektedir. Her yüzeyde gönül rahatlığı ile kullanılabilir.

•           Mikrofiber bezler, bakteri barındırmayan bir özelliğe sahiptir.

•           Mikrofiber bezler ile yapılan yüzey temizliklerinde, ekstra bir temizlik malzemesi kullanılmasına gerek duyulmaz. Hatta temizlik malzemeleri olmadan veya sadece su ile, kullanıldıklarında daha uzun süreli kullanılabilirler.

 •          Mikrofiber bezler deterjansız kullanım özelliğine sahip olduğundan, astım hastalarının güvenle kullanabileceği bir bez olma özelliğine sahiptir.

•           Herhangi bir temizlik malzemesi kullanılmasa dahi yağları çözebilme özelliği vardır.

•           Özellikle alerjisi ve astımı olan kişiler için tavsiye edilmektedir. Mikrofiber bezlerin toz alma özelliklerinin yanı sıra toz itme özellikleri de bulunmaktadır. Mikrofiber bez ile tozu alınan yüzeyler daha geç bir sürede tozlanmaktadır.

Mikrofiber Bezler Nasıl Kullanılır?

Mikrofiber bezler, nemli ya da kuru olarak kullanılabilir. Zemin temizliği ve leke çıkarma konusunda nemli mikrofiber bezler daha uygundur; ancak toz almak istiyorsanız bezinizi kuru olarak da kullanabilirsiniz.

Genel temizlik sırasında ekstra temizlik malzemesi kullanmanıza gerek yoktur.

Unutmayın; mikrofiber bezinizi ilk kullanımdan önce mutlaka yıkamalısınız.

Mikrofiber bezleri, diğer temizlik bezleri gibi, buruşturarak kullanmak işlevini yeteri kadar yerine getirememesine sebep olmaktadır. Kullanılacak zemin yüzeyine göre kullanmak gereklidir. Özellikle hassas zeminlerde tek katlı şekilde kullanmak o zemini çizilmesine sebep olarak çabuk deforme olmasına neden olmaktadır. Bezinizi dört katlı olarak kullanırsanız, sekiz ayrı temiz katman elde edersiniz, bu da size temizlikte vakit kazandırır ve tozu daha iyi çekmesini sağlar.

Mikrofiber Bezler Nasıl Yıkanır?

Kullanımdan sonra bezleri kirinden arındırmak için, ihtiyacınız olan tek temizlik maddesinin su olduğu düşünüldüğünde, elde yıkamak en basit çözümdür. Mikrofiber bezi ılık ya da soğuk suyun içinde bekletin ve üzerindeki kirin, tozun gitmesi için hafifçe çitileyin. İyice durulayıp kurumaya bırakın.

Mikrofiber bezlerinizi belirli aralıklarla sıcak suda bekletmelisiniz. Bu sayede bez içerisinde ki gözenekler daima açık kalarak, deforme olmasını engelleyecektir.

 

Mikrofiber bez, birçok alanda gönül rahatlığı ile kullanılabilemektedir. Kullanım alanlarına göre bezler çeşitlenmektedir: cam bezi, mutfak bezi, halı ve koltuk temizleme bezi, yer bezi, gözlük temizleme bezi ve bulaşık bezi.. 

Daha kolay temizlik için aşağıdaki ürünlere göz atmayı unutmayın!

Mikrofiber 4lü Temizlik Bezi

Mikrofiber Mutfak Bezi

Mikrofiber Cam Bezi

Mikrofiber Yer Bezi

Mikrofiber Oto Temizlik Bezi

Mikrofiber Dayanıklı Temizlik Bezi

İlginizi çekebilecek diğer yazılar