750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürgelerdeki Filtrelerin Özellikleri

Süpürgelerde kullanılan 2 ana filtre çeşidi vardır. Mikro Filtre ve HEPA filtre. Eğer astım ve/veya alerji rahatsızlığınız var ise satın aldığınız süpürgenin içerisinde hangi filtrelerin olduğu ayrıca önem taşır çünkü kullanılan filtre çeşidi havadan ne kadar çok ve büyüklükte partikül dışarı atıldığı konusunda belirleyici olacaktır.

1. Mikro Filtre

Bu filtre çeşidini genel olarak tüm süpürgelerde görebilirsiniz. Yıkanabilir yada boşaltılabilir süpürgelerde de kullanılmaktadır. Genel kullanım için uygundur ancak mikro filtrelerdeki problem tozun bir kısmını havaya geri vermesidir.  Mikro filtreler sadece evinizdeki tozun bir kısmını yeniden düzenlemektedir ki bu temizlik ihtiyacı olan özellikle astım ve alerji hastaları için kötü haber olacaktır.

 
2. HEPA Filtre

HEPA filtreler özellikle astım ve alerji hastaları için en iyi çözüm olacaklardır. Nedeni ise havada dolaşması halinde bu semptomları tetikleyecek en küçük zararlılar ve polenleri dahi tutacaklardır.

HEPA filtreler 0.3 mikron çapında partikülleri % 99,97 ye varan oranda tutabilmektedir. Bunu daha net açıklamak için insan saçının 100 mikron çapında olduğu söylenebilir ve burdan yola çıkarak ancak insan gözü ile görülemeyen en küçük partiküller tutamayabilirler fakat bunun dışında HEPA filtrelerden kaçan zararlılar olamayacaklardır. Günümüzde birçok HEPA filtre yıkanıp tekrar kullanılabilmektedir. 

Önceki torbasız süpürgelerde, HEPA filtrasyonu toz torbaları ile yapılmaya çalışılmaktaydı. Geçen zamanda sentetik toz torbaları bu filtrasyonun kalitesini arttırmış ve HEPA seviyesine yaklaştırmıştır.  Günümüzde hem torbalı hem de HEPA filtreli süpürgeler yapılmaktadır ki en yüksek toz tutma oranı için bu kombinasyon tavsiye edilir. Torbasız süpürgelerde, toz ve hava birlikte çekilirler ve filtre etrafında dönerler. Bu hareket esnasında tozlar haznenin dibine çökerler. Havanın dönüş hızı çöken toz sayısını arttıracaktır. Bu şekilde Multi-Siklon teknolojisine sahip yüksek kalitede sınıflandırılmış süpürgelerde, neredeyse tüm toz ayrıştırılmaktadır, sadece havadan atılmaktan ziyade, filtrelerde tıkanmamaktalar ve buna bağlı olarak emiş kaybıda yaşanmamaktadır. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar