750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektronik Kartlar

HIZLI ÜRÜN SEÇİCİ

Süpürge Elektronik Kartlar

Elektrikli süpürge, ortamdaki katı ve sıvı  maddeleri emip uzaklaştırmaya yarayan bir ev aletidir. Toz çeken ilk süpürge 1906 yılında Robert Bimm tarafından Birum adıyla Fransa'da yapıldı. Bu, pompayla işleyen bir el süpürgesiydi. Tozun toplandığı kısım kova, toz torbası, boru, vb. biçiminde olabiliyordu. Çok geçmeden yerini elektrik motoru ve fandan oluşan bugünkü elektrikli süpürgelere bıraktı.

Günümüzdeki modern elektrikli süpürgeler evdeki en büyük yardımcılarımız olmuş durumdadır. Özellikle son dönemlerde elektrikli süpürgelerin kullanım alanları artmıştır. Daha önceleri yalnızca zeminde kullandığımız elektrikli süpürgeler gelişen aksesuar seçenekleri ile beraber evlerimizin her yerinde kullanılabilir hale geldi. Örneğin elektrikli süpürgenin teleskopik borusunun tamamlayıcısı olan emici başlık seçeneklerinden mobilyalar için üretilen aksesuar ile kolayca mobilyalarımızı süpürebilmekteyiz. Elektrikli süpürgelerimiz bu şekilde birden fazla alanda kullanılıyor olması, elektrikli süpürgeler için evlerimizde vazgeçilmez bir alan yaratmıştır. Her cebe, her tarza ve neredeyse her amaca uygun elektrikli süpürge bulmak mümkündür.

Elektrikli Süpürge Çalışma Prensibi Nedir?

Elektrik süpürgesi çalıştırıldığında, yüksek devirlerde çalışan motor ve fan yardımıyla vakum oluşturulur. Fan, süpürge içinde bulunan vakum odasına sızdırmaz bir şekilde bağlıdır. Vakum odasına bağlı emiş adaptörü yardımı ile vakum, hortum ve borunun ucuna kadar gelmektedir. Hava, emici uç uzatma borusu ve spiral hortumdan toz torbasına girer. Toz ve diğer pislikler toz torbasında kalır. Hava, toz torbası ve filtre vasıtasıyla süzülerek motor üzerindeki kapaktan dışarı atılır. Hava her ne kadar süzülse de çok ince tozlar hava ile taşınarak ortama yayılır. Bazı süpürgelerde toz, torba kullanmaksızın birkaç filtre yardımı ile tutulur ve havanın kapalı sistem içinde döndürülmesiyle tozların dibe çökmesi sağlanır.

Mite (toz akarı, toz böceği) yok etme özelliği mevcut olan elektrik süpürgelerinde, temizlik esnasında özellikle halı yüzeyinden toplanan, gözle görülmeyen mitelar çift katlı kâğıt filtre içinde toplanır ve hapsedilirler. Mitelar çok hızlı üreme-çoğalma özelliğine sahip oldukları için kısa sürede yok edilmeleri gereklidir. Miteların yok edilmesi için 55-60°C sıcaklık yeterlidir. Temizlik bittikten sonra emiş ağzındaki kapak kapatılır ve kapağa bağlı bulunan mikroswitch elektronik devreyi tetikleyerek motoru çalıştırır. Üst kapak içinde bulunan hava kanalları yardımıyla motor içinden geçen hava tekrar vakum haznesine gelir ve kâğıt filtre içinden geçer. Kapalı devre hava akışı olduğu için, motor ısısıyla sirküle olan hava sıcaklığı 65°C geldiği zaman, termik devreyle girerek elektronik devreyi durdurur.

Elektrikli Süpürge Elektronik Kart Arızaları Neler Olabilir?

Süpürge motoru çalışmıyor ise şalter arızalı olabilir. Kablo kopuk olabilir. Motor arızalı olabilir ya da elektronik kart arızalı olabilir.

Süpürge çalışıyor; fakat hız ayarı yapılamıyor ise elektronik devre arızalı olabilir. Elektronik devrenin kontrol edilmesi ve arızalı ise değiştirilmesi gerekir.

Süpürge sigorta attırıyor ise besleme kordonu, kablo sarıcı hız ayar kartı ve motorda kısa devre olabilir. Sırasıyla besleme kordonu, kablo sarıcı hız ayar kartı ve motor kontrol edilir. Arıza giderilir. Gerekenler değiştirilir.