175 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrik Süpürgesi Filtresi Nasıl Temizlenir?

Elektrikli süpürgesi bakımındaki en önemli unsurlardan birisi düzenli olarak süpürge filtrelerini temizlemektir. Elektrikli süpürgenizin filtresi temiz değil ise, süpürgeniz tozları ve zararlı partikülleri evinizden çekip içerisinde tutmak için çok daha fazla efor sarf etmek zorunda kalacaktır. Hatalı filtre temizliği, zamanla süpürgenizin emiş kabiliyetini azaltacaktır. Tozlar ayrıca motorun ve diğer parçaların tıkanıp bozulmasına neden olabilir ve bu yüzden de değiştirmek zorunlu olur.

Pazarda özellikle HEPA sınıfında  hava içerisindeki mevcut partiküllerin %99una kadar olanını tutan, yıkanabilir filtreler mevcuttur. Micro filtreler ve motor filtreleride kullanım klavuzuna bağlı olarak temizlenebilir yada değiştirilirler.

 

1.Aşama : Elektrikli süpürgenizin kullanma klavuzunu dikkatle okuyun

Elektrikli süpürgenizin filtresini düzenli olarak (ideal olanı 3-4 kullanımdan sonra) temizlemelisiniz. Emiş gücündeki kayıp filtrenin temizlenmesi gerektiğine de işarettir. Kirli filtreler tozların makinenin içerisine nüfuz etmesine neden olurlar ve buda zamanla motoru öldürebilir. Motor değişimi diğer parçalara göre daha pahalı olabilir bu nedenle en iyi yol bu problem meydana gelmeden önce düzenli temizlik ile önlem almaktadır. Süpürgenizin filtrelerini temizlemeden önce nasıl temizlenebileceği konusunda kullanma klavuzunuzu kontrol ediniz. Eğer filtre yıkanamaz diye kullanma klavuzunda belirtildi ise kesinlikle filtrenizi yıkamayınız.Ayrıca çeşitli elektrikli süpürgeler farklı temizlik şekilleri olan birçok farklı filtre barındırırlar. Filtreleri süpürgenizden sökün.

 
2.Aşama : Aşırı tozu temizleyin

Filtrenizden tozu temizlerken, toz etrafa yayılabilir ve solumakta olduğunuz havaya karışabilir. Bu yüzden mümkünse filtreleri evinizin dışarısında yada balkonda temizlemek çok daha faydalı olacaktır. Önce nazik bir şekilde fiitrenizi çöp kutusunun kenarına vurup tozu dökün böylelikle tozun çoğu dökülecektir. Daha sonra yumuşak bir fırçayı filtre üzerinde ileri geri götürerek temizleyin. Bu işlem için eski bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bu işlem filtreye sıkışan bir çok partikülün temizlenmesini sağlayacaktır. 

3.Aşama : İzin verildiyse filtreyi durulayın


Eğer filtreniz plastikten, süngerden veya benzer bir malzemeden yapılmışsa muhtemelen lavabo altında güzelce yıkayabilirsiniz. Filtreyi ıslatmadan önce son bir kullanım klavuzunu kontrol edin, eğer filtreniz kağıt malzemeden yapılmışsa yıkamak hasara yol açabilir. 

 
4.Aşama : Filtreyi yerine takın
 

eğer filtreyi yıkadıysanız, elektrikli süpürgenize takmadan önce mutlaka kurutun. Filtrenizin temiz ve kuru olduğundan emin olduktan sonra süpürgenize geri takın. Düzenli temizlenseler dahi filtrelerin kullanım ömürleri vardır ve bir süre sonra üreticinin yönlendirmesine bağlı olarak yenilenmeleri gerekir. En uygun filtre satış fiyatlarını süpürgemarket.com sitesinde bulabilirsiniz. Doğru ve zamanında bakım ile, elektrikli süpürgenizdeki filtreler, ortam havasının tozlardan, mitelardan, alerjenler ve diğer organizmalardan arınmış kalmasını sağlayabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar