400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Akıllı Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Yoğun çalışma temposu,koşuşturma ile geçen hayat nedeni ile günlük işlerin iyice sorun haline gelmeye başladığı bir çağda yaşıyoruz. Temizliğe önem veriyor ancak zaman zaman evinizi süpürmek için yeterli vakit bulamıyorsanız , yemek yaparken bir yandan da ev süpürülsün istiyorsanız bir robot süpürge bu sorunun tek çözümü. Son yıllarda torbalı,torbasız,dikey tüm süpürgelerin yerini alan robot süpürgeler yaşantımıza büyük bir kolaylık sağlamaktadırlar.

Robot süpürge seçimi normal bir süpürge seçiminden daha zordur. Farklı özelliklere ve modellere sahip robot süpürgeler seçim yaparken kafamızı karıştırabilmektedir. Alacağım süpürge hem ihtiyacımı karşılasın hem bütçeme uysun hem de en güzeli olsun diyorsanız bu yazı tam da size göre.

Akıllı Robot Süpürge Nedir?

Robot süpürgeler, adından da anlaşılabileceği gibi belirli bir otomasyona sahip, görevi yerleri temizlemek olan ve temizliği insan gücüne ihtiyaç olmadan, kendi başına tamamlayabilen cihazlardır.

Lazerli,kameralı olmak üzere farklı modelleri bulunmaktadır. Süpürgede bulunan lazer ile evin haritasını çıkarabilen robot süpürgelerdir. Evin haritasını çıkardıktan sonra süpürülen ve süpürülmeyen yerleri kayıt eder. Ayrıca harita üzerinden işaretlediğiniz, süpürülmesini istemediğiniz yerleri süpürmez.

Kameralı robot süpürge , üzerinde çıkıntı olarak bulunan kamerası sayesinde bir harita oluşturur. Harita çıkarma konusunda lazerli süpürgeye göre başarısı daha azdır. Ayrıca üzerinde çıkıntı bulunduğu için lazerli robot süpürgelere göre daha yüksektir.Bu da mobilya,koltuk altları için dezavantaj oluşturabilmektedir.

Akıllı Robot Süpürgelerin Diğer Süpürgelere Göre Artıları Nelerdir?

Akıllı robot süpürgelerin zaman ve enerjiden tasarruf sağlamasının yanı sıra birçok faydası bulunmaktadır.Wi-Fi bağlantılı robot süpürgeleri, uygulamalar yardımıyla yerinizden kalkmadan kontrol edebilirsiniz. Evde olmasınız dahi mobil uygulamadan vereceğiniz komut ile süpürgeyi çalıştırabilirsiniz. Sensörleri sayesinde kablo, halı püskülü gibi nesnelerin üstünden geçebilmektedirler. Şarjı bitmeden kendisi şarj istasyonuna gider. Bu sayede şarj kontrolü yapmanız gerek kalmaz. Robot süpürgeler tasarımları itibariyle geniş alanların yanı sıra ulaşması güç noktalar için de adeta bir kurtarıcıdır. Masa,yatak,koltuk gibi mobilyaların alt kısımlarına kolaylıkla ulaşarak eşyaları çekmenize gerek kalmadan süpürme işlemini tamamlar.Yan fırçaları sayesinden evin köşelerine biriken tozu kiri kolaylıkla temizler. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilir ve düşük ses ile çalışırlar.Bazı robot süpürge modelleri sadece süpürme ile kalmayıp zemin silme özelliğine de sahiptir.Geleneksel süpürgelere göre küçük oldukları için daha az yer kaplar ve depolama alanı ndan tasarruf sağlarlar.

Robot Süpürge Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kullanıcıların işini kolaylaştıran robot süpürgeleri satın almadan önce bir takım özelliklere dikkat etmek hem bütçenize fayda sağlar hem de ihtiyacınıza uygun ürünü seçmenize yardımcı olur. Bu özelliklerin neler olduğunu birlikte inceleyelim.

Kullanım Alanı

Sadece halıda ya da sadece sert zeminde kullanıma uygun robot süpürge modelleri bulunabilmektedir. Bir çok model her iki zeminde de kullanıma uygundur . Ancak satın alırken bu özelliği de göz önünde bulundurmak size ürünü kullanım konforu sağlayacaktır. Süpürgeyi kullanacağınız alanda halı çoğunlukta ise spiral kanallı fırçaya sahip halıdan halıya kolay geçiş yapabilecek bir cihaz tercih etmelisiniz. Çoğunlukla sert zemin üzerinde kullanacaksanız mop işlevi olan cihazlar sizin için daha uygun olacaktır.

Çalışma Süresi

Robot süpürgelerin ortalama çalışma süresi 120 -180 dakika arasında değişebilmektedir. Bu süre standart bir apartman dairesini temizlemek için yeterlidir. Ancak standartların üzerinde geniş bir eve sahipseniz süpürge tüm evi süpüremeden şarj istasyonuna geri dönecektir. Genel olarak şarj süresi de 2 -6 saat arasında değişmektedir.Bu sebeple satın alırken bu özelliği de göz önünde bulundurmak işlerinizin daha seri şekilde devam etmesine katkı sağlar.

Toz Haznesi Çeşidi

Robot süpürge toz hazneleri küçük yapıya sahiptir. Bu sebeple sık sık haznenin boşaltılması gerekmektedir. Bu da cihazın ihtiyaç olduğu anda hemen kullanılmasına engel olmaktadır. Bunu düşünen üreticiler haznenin boşaltılmasına gerek kalmadan otomatik toz boşaltma istasyonuna sahip cihazlar üretmektedir. Hem hijyen hem de pratiklik açısından bu özelliğe sahip cihazlar son zamanlarda daha çok tercih edilmektedir.

Toz Haznesi Kapasitesi

Büyük bir ev ve/veya evde evcil hayvan olması toz haznesinin çabuk dolmasına neden olur. Bu durumda sürekli hazneyi boşaltmanız gerekecektir. Bu sebeple, sürekli hazne boşaltmayayım ,süpürge en azından tek seferde bütün evi süpürsün istiyorsanız daha büyük toz haznesine sahip bir cihaz tercih etmelisiniz.

Wi-Fi Özelliği

Wi-Fi bağlantılı robot süpürgeleri, uygulamalar yardımıyla yerinizden kalkmadan kontrol edebilirsiniz. Evde olmasınız dahi mobil uygulamadan vereceğiniz komut ile süpürgeyi çalıştırabilirsiniz. Bu sayede siz henüz eve gitmeden eviniz temizlenmiş olacaktır. Bu özelliklere sahip bir cihaz istiyorsanız Wi-Fi özelliği olan bir model tercih etmelisiniz.

Akıllı Ev Haritalandırma Özellikleri

Evinizin haritasını çıkarıp buna göre temizlik yapan robot süpürgeler zaman ve pratiklik açısından avantaj sağlar. Harita özelliği ile en iyi temizlik rotasını hesaplayarak hem zaman hem de enerji açısından tasarruf sağlar.

Zamanlama Özelliği

Wi-Fi bağlantılı cihazlarda , uygulama üzerinden seçeceğiniz zaman aralığında evde olmasanız dahi cihazı çalıştırabilirsiniz. Ayrıca cihazın nereyi süpüreceğini, nereyi silmesi gerektiğini kontrol edebiliyorsunuz. Yoğun çalışan ,evde çok vakit geçiremeyen biri iseniz bu özelliğe sahip bir robot süpürge seçimi sizin için avantajlı olacaktır.

Hepa ve Siklon Filtre

Siklon filtre içerisinde bir girdap oluşturarak toz ve partikülleri toplar. Hepa filtre ortamda bulunan toz ve partikülleri havaya karışmadan temizler. Robot süpürgeler yere çok yakın çalıştığı için tozun havaya karışmasına engel olur. Çok daha koruyucu özelliğe sahip olduğu için özellikle solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için bu filtrelerin kullanımı ve bakımı önemlidir.

Bu yazımız ile kullanacağınız ortamın özelliklerini bilerek ve bütçenizi dikkate alarak sizin için en uygun olan robot süpürgeyi seçebilirsiniz. Burada yazanlar eviniz için en iyi robotu seçerken dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan bazılarıdır. Satın alacağınız robotu güvenilir ve satış sonrası destek ve servis hizmeti sağlayan bir firmadan satın almanızı öneririz.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar