750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge Gücü

Elektikli süpürge gücü : Elektrikli süpürge gücü, kullanılabilir güç olarak isimlendirilir. Bu çıkış gücü, motor emiş gücü ve hava akışı sonucu oluşur.

Elektrikli Süpürge Gücü İki Önemli Kriter İçerir
 
Basınç
Basınç, tozun yerden hazneye kaldırılması için uygulanan kuvvetin isimlendirildiği terimdir. Ölçümü pascal birimi ile yapılır. Tabiiki yüksek basınç süpürgenizin gücü için tercih edilir çünkü süpürge tozu daha hızlı emer.
 
  Gerekli Emiş Gücü
 Yumuşak Zeminler  Standart: 20 ile 35 kPa
 Sert Zeminler (Halı)  Yüksek Vakum: Ortalama 40 kPa
 
 
Hava Akışı
Hava akışı, elektrikli süpürgenin içerisinden her saniye geçen hava miktarının isimlendirilmesidir ve tozun hazneye taşınma derecesini gösterir. Ölçümü  her saniyedeki desimetreküp miktarıdır (dm3/s.) Başarılı bir süpürgede bu değerin en az 36 dm3 / s olması hedeflenir.
 
Elektrikli Süpürge Gücü Nasıl Seçilir ?
 
Etkili ve güçlü bir elektrikli süpürge seçimi için anahtar unsurlar ;
  • Uygun basınç / hava akışı ilişkisi
  • İyi bir emiş gücü

 

Düşük kullanımlar için emiş gücü 1800 watt olan modelleri seçmek idealdir, daha ağır kullanımlar için ise 2400 watt ve üzeri modeller önerilir.
 
Bu raporun dayanağı kullanılabilir güç; 
 
Elektrikli süpürge bilgi klavuzunu okurken dikkat edilecek en önemli unsur çıkış gücüdür. Maalesef elektrikli süpürge üreticileri bu değeri göstermeyi tercih etmezler ve daha az sıklıkla rastlanır. Bunun yerine ise güç tüketimini göstermeyi tercih ederler.
 
Elektrikli süpürge çıkış gücü basınç ve hava akışı kombinasyonundan oluşur. Bu değer güç tükletimi birimi ile aynı şekilde Watt ile ifade edilir. Diğer deyişle tozun yerden kaldırılıp hazneye taşınmasındaki makine yeteneğidir.
 
Anahtar, vakumlama ile hava akışının uygun şekilde sürdürülebilmesidir.  Eğer çıkış gücü çok büyükse, emici başlık emiş etkisiyle yere yapışacaktır . Bu güç gerektiğinden büyük ise kullanım zor ve yorucu olacaktır.
 
Emici Başlık Performansı
 
Çıkış gücü emici başlık üzerinden gelecektir. İyi bir süpürge almak için, emicinin iyi bir ürün oldugundan, kılların kaliteli ve kanalların çok uzun olmadığından emin olunmalıdır.
 
Emici başlığın tasarım faktörleri süpürgenin gücünü etkileyebilir
  • Şeklinin dikdörtgen yada üçgen olması
  • Tekerlekleri
  • Kılların yerleştirilme şekli (fırçanın iki kısmına yada dört kısmına)
  • Kavrama kabiliyeti
  • Boru ile birleşme yeri

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar