400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Tıkanan Elektrikli Süpürge Hortumu Nasıl Açılabilir?

Elektrikli süpürgeler havayı bir yerden çekip diğer tarafından bırakan oldukça basit ve anlaşılabilir makinelerdir. Bu girip çıkma işlemi sırasında filtreler ve toz torbası havanın içerisindeki katı parçaları tutup dışarı bırakmama görevindedirler.

Eğer makineniz tıkandı ise aşağıdaki adımları takip edip problemi çözebilirsiniz :

1)      Süpürgenin Gerçekten Tıkalı Olduğundan Emin olunuz

Süpürge etkili şekilde çekmiyor ise doğrudan bir engelin neden olduğunu varsaymayınız. Öncelikle süpürge torbanızı kontrol edip dolu olmadığından emin olunuz.

2)      Tekrar Dene

Muhtelemen boş toz torbası daha fazla hava akımı üretip tıkanmaya neden olan nesnelerin sürüklenmesine yardımcı olacaktır.

3)      Süpürge Borusunu ve Hortumunu Sökünüz

Süpürgenizdeki tıkanıklığın sebebi büyük ihtimal ile borusu ya da hortumundan kaynaklanır. Süpürge borusu ve hortumu süpürgeden ve birbirlerinden oldukça kolay ayrılabilen parçalardır.

 
Burada şu bilgilendirmeyi yapmakta fayda var. Süpürgelerde hortum, boru ve emici yer başlığı olarak 3 parça ürün vardır ve bu 3 parça her süpürgede kesin olarak birbirinden ayrılabilmektedir. Uzun süre kullanımda toz sıkışması ve sıcaktan dolayı ayırmak güç olabilmektedir ve buna bağlı olarak kullanıcılar hortumun borudan ya da borunun emiciden ayrılmadığını düşünürler ancak yukarıda da belirtildiği şekilde bu 3 parça kesin olarak birbirinden ayrılabilmektedir.

4)      Süpürgenin Borusu ve Hortumunu İnceleyin

Süpürge borusunu ve hortumunu düz tuttuğunuz zaman içerisini görebilirsiniz. Boruyu tek başınıza inceleyebilirsiniz ancak hortumda bir ucundan tutacak bir yardımcı gerekecektir. Eğer yalnız iseniz hortumu yerde tek başınıza da inceleyebilirsiniz. Eğer diğer tarafından gelen ışığı göremiyorsanız hortumu ya da boruyu bir şey sıkıştırdı demektir.

5)      Tıkalı Kısıma Temizlik Sapı İle Bastırınız

Takılı kısmın hortumun ya da borunun neresinde olduğunu kontrol edip yakın tarafından paspas ya da fırça sapı ile bastırınız.
Eğer fırça sapı yeterli uzunlukta değil ise hortumu önce fırça boyunca toplayıp daha sonra tıkalı yere bastırıp sorunu çözebilirsiniz

Herhangi bir sap ile bastırıp daha fazla sıkıştırma ihtimalinden önce bir diğer seçenek, eğer evinizde ikinci bir elektrikli süpürge var ise dar aralık ucu ile birlikte hortumun içerisini çekmek olacaktır. Bu şekilde de tıkanan  parça hortumun içerisinden alınabilir.

Bu konuda son seçenek ise hortumun içerisine mümkün ise tanzikli su tutmak olacaktır.

Dikkat ! Süpürgeniz üzerinde herhangi bir işlem yapmadan önce elektrik bağlantısı olmadığından emin olunuz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar