500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Sessiz Elektrikli Süpürge Seçimi İpuçları

Eğer elektrikli süpürgeniz yüksek sesle çalışıp sizi rahatsız etmezse aslında elektrikli süpürge ile evinizi süpürmek zevkli bir deneyimde olabilir. Eğer sessiz bir süpürgeniz var ise zilin sesini yada telefonunuzun çaldığını bile duyabilirsiniz. Buna ilave olarak yüksek ses siz, aileniz ve evcil hayvanlarız için kabus olmaktan çıkar. Çok sessiz bir elektrikli süpürge satın almak, alışveriş listenizde üst sıralarda yer almalıdır. Bu sayede aile bireyleri sıklıkla temizlik yapılması konusunda gönülsüz olmazlar ve kendinizi temiz bir ortamda yaşarken bulabilirsiniz.Elektrikli süpürge ile süpürme işlemini ertelemek için bahanelerde ortadan kalkmış olacaktır.
 
Geçtiğimiz senelerde büyük elektrikli ev aletleri ve süpürge üreticileri arasında yapılan anket ve araştırmalarda, tüketicilerin yeni elektrikli süpürge almaları aşamasında elektrikli süpürgeden çıkan sesin belirleyici bir faktör olduğu göze çarpmıştır. Diğer taraftan, tüketiciler arasında yapılan araştırma, sessiz elektrikli süpürgelerin fiyatları daha yüksek olmasına rağmen tercih edildiklerini gözler önüne sermektedir.
 
Bunlara ilave olarak çoğu insanın daha sessiz, yüksek kalitede üretilmiş, daha sağlam ve güvenilir ayrıca çevre dostu elektrikli süpürge tercih ettikleri görülmüştür. Gelişen teknolojinin bizlere nimeti olarak artık elektrikli süpürge piyasasında da çok yüksek fiyatlı olmayan  , iyi bir emiş gücüne sahip, başarılı bir genel performans gösteren ve belkide en önemlisi çıkardığı ses ile rahatsız edip baş ağrısına yol açmayan elektrikli süpürgeler mevcuttur.
 
Önemli bir konu olarak çoğumuz ne kadar sessiz bir süpürgenin, sessiz elektrikli süpürge tanımına uygun olduğunu merak etmekteyiz. Piyasada mevcut ve bilinen elektrikli süpürgelerin motor çıkış sesinin 74 – 81 desibel aralığında olduğu bilinmektedir.
 
Genel olarak yatık elektrikli süpürgeler daha sessiz bulunurlar ve ortalama çıkış sesi 72dB civarıdır.Fakat bu değer git gide özellikle de sessiz elektrikli süpürgelerin piyasada giderek yayılmaya başlamasından beri hızlanarak düşmektedir.Bu süpürgeler, eski ve gürültülü süpürgelere göre çok düşük bir ses çıkartırlar ve bu sebeple kullanımı da son derece rahattır.
 
Bu gelişmiş teknoloji zamanında artık elektrikli süpürgeleri büyük ve yüksek sesli motorlar ile üretmeye gerek kalmamıştır çünkü teknolojik iyileştirmeler sektörde sürekli müşteri isteklerine cevap verebilecek daha iyi yollar gelişmesini sağlamıştır. Daha önemli özelliklerin geliştirilmesine odaklanılmıştır. Bunların arasında örneğin başarılı bir emiş performansı ve yüksek emiş gücü için çok yüksek watt’lı motorlar ile elektrikli süpürge üretiminden vazgeçilmiştir. 
 
Yenilenmiş fanlar sayesinde, emiş gücü, 2000 watt ve üzeri motor gücü olmadan da yükseltilebilmiştir. Düşük ses performanslı süpürgelerde yüksek emiş gücü ile güçlü motora sahip süpürgelere göre etkili olabilir, bu sayede desibel seviyeside düşük ve rahatsızlık vermeyecek ölçüde tutulabilir.
 
Sessiz bir elektrikli süpürgeye sahip olmanın anlamı evinizi, diğer aile bireylerine rahatsızlık vermeden süpürebilirsiniz.Tabii bu sırada diğer aile bireyleri bilgisayar başında yada tv başında iseler bu durum çokta keyifli olmayadabilir. Yakın geçmişte elektrikli süpürge üreticileri ve satıcıları, aslında hiç bir anlam ifade etmeyen şekilde,  potansiyel müşterilerini yanıltıcı olarak daha çok yüksek watt ta süpürge / motor demek daha fazla toz / kir emişi sonucuna inandırmaya çalışmaktaydılar. Modern zamanda, süpürgelerin sessiz şekilde daha az güçlü ancak daha yüksek emişli olmaları tercih edilmektedir.
 
Sessiz süpürgeler kullanım esnasındaki gürültüyü azaltmak için bir çok farklı teknik uygularlar, bunların başında emisyon sırasında yüksek gürültüyü azaltmak için türbinde geliştirme yapmak yer alır. Bu yüksek gürültü oldukça rahatsız edicidir ve sıklıkla motor dakikada 30.000 devirden fazla döner şekilde üretilir.Sessiz elektrikli süpürgelerdeki vakum motoruna ses yumuşatıcı ayraç monte edilmiştir ayrıca içerilerinde ses absorbe edici cisim mevcuttur.
 
Elektrikli süpürgelerde “Hava Akışı” sessizlik konusunda belirleyici faktördür. Süpürge üreticileri hava türbülansını düşürmek için 2 önemli noktayı göz önüne alırlar, bunlardan birisi motor hava girişi diğeri ise eksoz çıkışıdır. Genelde motor hava çıkışı toz torbası haznesi içerisinde yer alır ve aerodinamik yapıda olması için huni biçimindedir.  Hava türbülansını düşürmek elektrikli süpürgenizin sesinide düşürecektir.
Yatık süpürgeler genelde dik süpürgelere göre daha sessizdir, ancak ses seviyesi modeller arası farklılık göstermektedir ve yatık elektrikli süpürgelerin vakum dinamolarıda farklı büyüklüktedir. Elektrikli süpürge almadan önce birkaç önemli soru yöneltmekte fayda vardır. Yüksek wattlı süpürgenin yüksek emiş gücüne sahip olmadığını ve düşük wattlı süpürgelerin daha az desibelli sese sahip olacağını bilmek sizin elektrikli süpürge teknik bilgisine olan ilginizide arttıracaktır.
 
Son zamanlarda çevre, gözden kaçan ses kirliliği konusunda son derece zarar görmekte özellikle günümüz toplumunda sadece yaşlı insanlarda değil herkeste bu yüzden işitme kayıpları yaşanabilmektedir. Eğer evinizde gürültülü bir süpürge kullanıyorsanız bu konuda özellikle dikkatli olmanız gerekmektedir. Komşulardan, arabalardan, diğer araçlardan, yüksek sesli müzikten, uçaklardan gelen yüksek sesler yada elektrikli süpürgeler, klimalar, televizyonlar,bulaşık makineleri, çamaşır makineleri ve diğer yüksek desibele sahip ev eşyalarından gelen gürültü sağlığınıza etki edebilir ve hatta işitme kaybı yaşamanıza neden olabilir.
 
Sessiz bir elektrikli süpürge almayı düşünüyorsunuz ? O zaman kesinlikle çıkış sesi 70 desibelin altında bir süpürge tercih etmelisiniz. Şunu unutmayınki dik elektrikli süpürgeler, yatık elektrikli süpürgelere göre birkaç desibel daha yüksek çıkışlı olacaktır. Piyasada bir çok seçenek olsada artık internet sitelerinden yada farklı alışveriş mağazalarında kıyas ve seçim yapmak daha kolay olmaktadır. Genel olarak tavsiyemiz Electrolux, Philips ,Bosch yada Miele elektrikli süpürge tercih etmeniz yönündedir. Elektrikli süpürge konusunda son derece gelişmiş olan bu firmalar, yüksek teknolojide ve son derece sessiz süpürge üretimi yapabilmektedirler. Evinizde sessiz bir ortama sahip olmak içi önce sessiz süpürge konusunda bir çalışma yapın ve daha sonra elektrikli süpürgenizi satın alın.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar