750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Evinizdeki Gizli Tehlike Mitelar

Çevre kirliliğinin önlenmesi ve yönetimi bakımından zehirli kimyevi maddeler,hava kirliliği ve zehirli atıklarla ilgili konuların değerlendirilmesinde bu maddelerin özelliklerini sağlığımız açısından bilmemiz ve onlardan nasıl korunmamız gerektiğini öğrenmemiz gerekmektedir.

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ev ve işyerlerimizde bizleri bekleyen tehlikeleride gözardı etmeden sağlığımızı korumanın yollarını aramalıyız.Bunun içinde yaşadığımız ortamlarda hergün maruz kalabileceğimiz zararlı maddeleri ve canlıları iyi tanımalıyız.Bunu rakamla ifade etmek gerekirse hergün 3000 den fazla organik maddeyle içiçeyiz demektir.

Yapılan araştırmalara göre,gerekli tedbirler alınmadığı takdirde,evlerimizin içi, en az dışarısı kadar sağlığımıza zarar verebilir.Bunlardan birkaç örnek vermek gerekirse, havalandırma sistemleri ( klima ),kullanılan temizlik maddeleri ve kozmetik ürünlerini sıralayabiliriz.Evlerimizde sinek ve böcekleri öldürmek için sıkça kullandığımız ilaçlarda bulunan Klordane maddesi, zararlı etkileri olan bir kimyasaldır.Bu gibi bazı zehirler dışarıda yani güneş ışığında,bazıları da bakteriler tarafından parçalanarak zararsız hale gelirler.

Fakat evin havasız ,loş kısımları ve halı tüyleri arasında kalan zehirler,yıllarca parçalanmadan durabilirler.Aynı zamanda halı tüyleri arasında yaşayan mikroskobik canlılar (Mite) , tozlar ve astım ile alerjiye yolaçabilen bakteriler ev içi tehlikelerdendir. Çünkü küçük çocuklar halı üzerinde oynadıklarından veya emeklediklerinden dolayı halıdaki keneleri,miteleri ve tozları yutabilirler.

Ayrıca kadminyum , kurşun gibi ağır metalleri ve poliklorinat bifeniller gibi zehirleri barındırabilirler.Amerika`da yaklaşık 3.000 kanser vakasının halılarla ilgili olduğu sanılmaktadır.

İşte bu nedenlerden dolayı evde veya işyerlerinde yapılacak olan halı temizliği,sağlığımız bakımından önemli bir rol oynamaktadır.

Süpürme işlemi sırasında elektrikli süpürgeler bu zararlı maddeleri halılardan kopartabilmek için yüksek bir emiş gücüne ihtiyaç duyarlar.Günümüz teknolojisinde artık 1500 watt ve bunun üstünde gücü olan süpürgeler üretilmektedir.

Halılardan hava ile birlikte emilen zararlı maddeler süpürgenin içinde bulunan toz torbasına gelirler.Burada hava, toz torbasından geçerek süpürgenin egsoz kısmından tekrar odanın içine atılır.0,3 milimetreye kadar zararlı maddeler ise toz torbasında birikir.Böylece toz torbasının filtreleme görevi tamamlanır.Ancak bu durum seçilmiş doğru toz filtresi için geçerlidir.

Doğru toz torbasının seçiminde öncelikle süpürgenin marka ve modeli göz önünde bulundurulmalıdır.Ayrıca torba ölçülerin doğruluğu ve filtre kağıdının kalitesi kontrol edilmelidir.Toz torbasını oluşturan filtre kağıdının tabii rengi açık kahverengidir.

Toz torbasının filtre kağıdı uygun değil ise,emilen hava ya zararlı maddelerle birlikte torbadan geçerek egsoz kısmından tekrar odanın içine atılır ya da emişi zorlaştırarak toz torbasının patlamasına,süpürge motorunun zorlanmasına dolayısıyla fazla elektrik sarfiyatına ve süpürme işleminin zaman olarak uzamasına neden olmaktadır.

Toz torbasında dikkat edilecek diğer bir konuda,torbanın süpürge makinesine takılmasını sağlayan karton kısmının doğru yapıştırılıp yapıştırılmadığıdır.Bu durumda da emiş esnasında gelen zararlı maddeler torbaya girmeden kenarlardan sızıp makinenin motor kısmına zarar verip arızalanmasına neden olabilmektedir.Hava geçişini sağlayan torba üzerindeki deliğinde yarı açılmış veya açılmamış olması da aynı arızaları meydana getirebilmektedir.

Önde gelen halı üreticileri,halı bakımı ve uzun süreli kullanımı için aşağıdaki uygulamaları tavsiye etmektedir;

  • Halı temizlenirken çırpılmamalı,dövülmemeli,mümkünse elektrikli süpürge ile her gün temizlenmelidir.
  • Halı yıkanmamalı,silinerek temizlenmeli,silme işleminde halı sampuanı kullanılmalı ve kısa sürede kurutulmalıdır.
  • Halı temizlenirken deterjan,çamaşır suyu,sirke gibi kimyasal maddeler kesinlikle kullanılmamalıdır.
  • Halı kullanılmadığı durumlarda katlı biçimde değil,rulo halinde rutubet olmayan yerde muhafaza edilmelidir.

 

Elektrikli süpürgelerin ömrünü arttırmak için toz torbası bir defaya mahsus kullanılmalıdır ve değiştirmek için de tamamen dolması beklenilmemelidir.Böylece süpürgenin emiş gücü arttırılmış olup,enerji tasarrufu sağlanmaktadır.

www.supurgemarket.com`dan temin edebileceğiniz bu toz filtre torbaları, sağlığınızdan çok çok daha ucuzdur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar