750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

En İyi Sonucu Alabilmek İçin Elektrikli Süpürge ile Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

Bildiğiniz gibi, herkes elektrikli süpürge ile temizlik yapabilir. Fakat piyasada mevcut modeller arasında en iyi dik ya da yatık, toz torbalı ya da torbasız elektrikli süpürge olsa da, eğer makinenizi doğru kullanmazsanız arkanızda birçok kir, toz, döküntü ve tüy bırakabilirsiniz.  

Bu yazıda birçok kullanıcı tarafından ortak olarak belirtilen, zemin ve halıların gerçekten nasıl temizlenebileceği ve bu sayede temizlenen ortamın havasının nasıl daha kaliteli hale getirilebileceği konusunda süpürme ipuçlarına ulaşabilirsiniz.

Dağınıklığı minimize edin. Evinize daha az toz ve kir girer ise, süpürgenizi de daha az çalıştırırsınız. Girişe paspas koyun ve kendiniz ya da başkalarının eve ayakkabı ile girmesine izin vermeyin, böylelikle kir ve pisliğin kapıdan kendine bir rota çizmesine de engel olursunuz. Ayrıca süpürge yapmadan önce, mobilyalarınızın, panjurlarınızın ve cam kenarlarının tozunu almanızın faydası olacaktır, böylelikle süpürge yere düşen toz partiküllerini de çekebilir.

Bir program oluşturun.  Evin birçok noktası için haftalık süpürme yeterli gelecektir.  Daha yüksek trafikli alanların daha fazla süpürülmesi gerekebilir. Bunun dışında aşırı tüy döken bir evcil hayvanınız var ise her gün süpürme önerilmektedir. Eğer bu sizi aşan bir duruma ulaşır ise, evcil hayvanlar için özel olarak üretilen aksesuarları denemenizi öneririz. Buraya tıklayarak evcil hayvan tüyleri temizliği için gerekli süpürge aksesuarlarına SüpürgeMarket sitesinden ulaşabilirsiniz.

Doğru aksesuarları seçin.  Birçok süpürge, çoğu temizlikte kullanılan birkaç standart ek parça ile gelmektedir.  Standart emici başlık yanında, dar alanların temizliğinde kullanılan dar aralık ucu, mobilyaların, cam kenarları gibi alanların temizliğinde kullanılan fırçalı mobilya ucu ve koltuk ve perdelerin temizliğinde de kullanılan koltuk ve perde emicisi ya da diğer bir adı ile döşeme emicisi.  Bu standart aksesuarların dışında ; 
- Daha derinlemesine halı temizliği için turbo başlık
- Nitelikli koltuk ve yatak temizliği için (özellikle evcil hayvan bulunduran aileler) Mini turbo başlık
- Süpürgenizin borusunun ulaşamadığı, ulaşması zor alanların temizliği için esnek süpürge fırçası
- Bilgisayar, klavye gibi aksamların temizliğinde süpürge bilgisayar kiti
- Radyatör aralarının temizliği için, radyatör fırçası
- Parkeler için özel parke emicisi
- Matkap tozunun dağılmaması için özel süpürge matkap aksesuarı
- Şömine içerisindeki küllerin çekilebilmesi için şömine temizlik aparatı
gibi, kullanım alanınıza göre yukarıdaki birçok farklı aksesuardan birisini de tercih edebilirsiniz.

Çoklu geçiş yapın. Yapılan kullanıcı testlerinde aynı yerin bir düzineden fazla süpürülmesi halinde, elektrikli süpürgenin ne kadar kaliteli temizlik yaptığı ve en küçük kıl ya da tüyleri dahi çekebildiği görülmektedir. Tabii ki bu kadar aşırı temizlik yapmanıza gerek yok fakat bir yeri yalnızca bir kere süpürmek, büyük olasılıkla özellikle gömülü kirleri geride bırakmanıza neden olacaktır.  Birkaç kez aynı yeri süpürmeniz ve daha sonra yeni bir alana geçmeniz önerilir.

Küçük objelerin süpürülmesine dikkat edin. Bozuk paralar ya da kağıt ataçlarının süpürülmesini engellemek oldukça zordur. Ancak birçok teknik servis, bu küçük objelerin hortum ve emici başlıkları tıkadıklarına şahit olmuştur ve hatta motor fanlarına da zarar vermektedir ki bu süpürgenizi servise götürmenize neden olacaktır.

Toz torbasını tıka basa doldurmayın.  Birçok yeni süpürgede artık toz torbası dolum göstergesi vardır ancak olmasa dahi toz torbasının 2/3 oranda doluluğa ulaştığı zaman değiştirilmesi gerekmektedir. Bu size maksimum emişi sağlayacaktır ve toz partiküllerinin ortama geri çıkmasını da engelleyecektir.

Halılara ekstra özen gösterin. Yıpranmış kenarları engellemek için, halının ortasından çevresine doğru süpürmeniz önerilir. Ayrıca küçük kilimleri yıkayabilirsiniz. Bunun dışında büyük halılarını arada dışarı çıkartarak fırçalamanız ya da halı temizleyicilerde temizletmenizin faydası olacaktır.

Süpürgenize düzenli bakım yapın. Kullanma kılavuzunuza bağlı olarak, filtreleri ve başlıkları düzenli temizleyin. Eskimiş fırçalar kaskatı kalmaya meyillidirler ki buda halınızın deseninde değişikliklere neden olur. Eğer emici başlığınız ve fırçaları eskidi ise değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Süpürgenizin kablosunu da arada kontrol edip eğer açılan bir yeri var ise tamir etmeli ya da değiştirmelisiniz.  Eğer yeni bir süpürge alıyorsanız, önce internette kullanıcı yorumlarını araştırıp daha sonra sipariş verin.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar