500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrik Süpürgesi Nasıl Temizlenir?

Evlerdeki temizliği en kolaya indiren ana alet herhalde elektrikli süpürgelerdir. Elektrik süpürgesinden maksimum performansı alabilmek için, süpürgeyi ve aksesuarlarını düzenli olarak temizlemek gerekir. 

1.Adım : Elektrikli süpürgenin fişini çek ve toz haznesini temizle

Elektrik çarpmalarından korunmak için, herhangi bir elektrikli aleti temizlerken öncelikle aletin fişinin çekili olduğundan emin olun. Elektrikli süpürgelerde genel olarak tozun toplandığı süpürge toz torbaları ya da toz hazneleri mevcuttur. Eğer toz torbasının nasıl değiştirileceği ya da toz haznesinin nasıl boşaltılacağı konusunda bir fikre sahip değilseniz süpürgenizin kullanma klavuzundan kontrol edin. Eğer toz torbalı bir elektrikli süpürgeye sahipseniz, toz torbasını yerinden çıkartın ve yeni bir süpürgemarket toz torbasını yerleştirin. Eğer toz torbasız bir elektrik süpürgeniz var ise, toz haznesini alıp evinizin dışarısında boşaltmanız sağlığınız açısından çok daha doğru olacaktır. Eğer kullanma klavuzunuza bağlı olarak toz haznenizi yıkayabiliyorsanız, sabunlu su ile yıkayıp tamamen kuruduktan sonra tekrar yerine yerleştirin. Toz torbasını değiştirirken ya da toz haznesini yerleştirirken, elektrik süpürgenize tam olarak oturduğundan emin olun. Aksi halde süpürge motorunuzda hasara yol açabilirsiniz.

2.Adım : Elektrikli süpürgenin filtrelerini temizle

Günümüzde çoğu elektrikli süpürge, havayı temizleyen ve içerisindeki tozu ve zararlı partikülleri tutan tek ya da çoklu filtreleme sistemlerine sahiptirler. Elektrik süpürgenizin filtrelerini çıkartın ve derinlemesine temizlemeyin.Nasıl temizleyebileceğinize dair detaylı açıklamaları yine kullanım klavuzunda bulabilirsiniz. Bazı filtreler yıkanıp tekrar kullanılabilirken bazı filtreler ise yıkanamaz ve belirli periyotlarda değişmesi gerekir. Elektrikli süpürgenizin filtrelerini sabunlu su ile yıkamanın güvenli olacağından emin olun. Eğer yıkamak güvenli değilse, tıkanan tozu çıkartmak için eski bir fırça kullanma yolunu seçin. Eğer filtrelerinizi su ile yıkamak güvenli ise, filtrenizi çok az sabunlu bir suya batırıp derinlemesine temizleyebilirsiniz. Tekrar süpürgenize takmadan önce filtrelerinizi hava ile kurutun ya da iyice kurulayın. Asla ıslak ya da nemli parçaları süpürgenize takmayın. Elektrik çarpmaları riski yanında nemli ortamlar bakterilerin üremeleri için en uygun koşullardır.

3.Adım : Diğer elektrik süpürgesi aksesuarlarını temizle

Çoğu elektrikli süpürge, süpürge işlevini kolaylaştırmak için birçok farklı parçaya sahiptir. Bunların arasında dar aralık ucu, mobilya fırçası, parke emicisi, süpürge hortumları gibi parçalar sayılabilir. Kullanım klavuzunuda inceledikten sonra birçok parça yerinden sökülüp sabunlu su ile temizlenebilir. Süpürgenin çalıştığı esnada kullanılması zorunlu (süpürge hortumu) gibi hiçbir parçayı nemli bırakmamaya özen gösterin. Süpürge parçalarını tam olarak kuru olduklarını inandığınız takdirde süpürgenize yerleştirin.

4.Adım : Süpürge emici başlıklarını temizle

Eğer emici başlık dik elektrikli süpürgelerde olduğu gibi tek parça halinde süpürgeye adapte ise, yere yatırıp altını çevirip emici başlığı temizleyin. Eğer ülkemizde olduğu gibi yatık bir elektrikli süpürgeye sahipseniz emici başlığı süpürge borusundan çıkartıp çok daha kolay temizleyebilirsiniz. Başlığınızın içerisindeki ve fırçaların arasındaki her türlü kiri, saç kıllarını ve tıkanmasına neden olan nesneleri çıkartmaya gayret edin. Eğer sıkışıklar ise makasın bir tarafını dikkatli bir şekilde kullanmaya çalışın. Fırça temizliği bittikten sonra nemli bir bez ile derinlemesine silin. Emici başlığınızın hiçbir yerine zarar vermediğinize emin olduktan sonra tekrar süpürgenize takıp güvenle kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar