400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürgede Kötü Kokunun Nedenleri ve Çözüm Yöntemleri

Daha önce kaç defa elektrikli süpürgenizden berbat kokular geldiğini ve bunu nasıl engelleyebileceğinizi  düşündünüz?

Elektrikli süpürgeniz,  halınızda ve diğer zeminlerde bulunan toz, kir ve diğer partikülleri çekip evinizin temizlenmesi ve ferah kokmasını sağlama görevindedir.  Ancak düzenli bakım ve temizlik yapılmadığı takdirde, elektrikli süpürgeler eviniz içerisinde kötü kokular yayan bir ucubeye dönüşebilir.  Hemen alarma gerek yok!  Aşağıda süpürgenizi kötü kokulardan arındırma ve temizlikten sonra ortamın daha güzel kokmasını sağlama konusunda birkaç ipucu bulabileceksiniz.

Torbayı Kontrol Et
En başta gelen sebeplerden birisi eğer makineniz toz torbalı ise toz torbasının dolması, gözeneklerinin tıkanması ve bu nedenle hava çıkışına izin vermemesidir. Sıkışan hava oldukça kötü kokuya neden olacaktır. Bu durumda toz torbanızı değiştirmelisiniz. Bunun yanında tam dolu olmasa dahi 2-3 ay arası periyotlarda toz torbası değiştirilmelidir. Hacmi büyük endüstriyel tipte süpürgelerde toz torbasını değiştirmek için toz torbasının tam dolu olması beklenmemelidir. Bu tip süpürgelere uygun bazı torbalarda, torba değiştirme uyarı çizgisi mevcut olabilmektedir. (Dolu toz torbası, makinenin nedensiz yere kapanmasına da neden olabilmektedir.)

Filtreleri Kontrol Et
Filtreler süpürgenize çekilen hava ortama geri bırakılırken içerisindeki toz ve kirleri filtrelerler. Tıkanan filtreler hava çıkışına izin vermez ve bu tıkanıklık biriken tozun koku yapmasına da neden olur. Bu nedenle yılda bir kez filtrelerinizi değiştirmeniz makinenizin performansını arttırıp kötü kokuların oluşmasını engelleyecektir.  Bazı filtreler yıkanabilmektedirler. Süpürgenizin kullanım klavuzunda filtrenizin yıkanabileceği belirtilmiş ise buradan ulabileceğiniz yıkama talimatlarına uyarak değiştirmeden önce bir süre daha süpürgenizin filtresinin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Elektrikli Süpürgeyi Temizle
Eğer halen kötü koku var ise makineyi parçalarına ayırıp herhangi bir parçasında tıkanıklık var mı kontrol edin.  Nemli temizlik bezi ile, mümkünse mikrofiber dokulu olsun, tüm yüzeyleri silin. Parçaları nemli bez ile silip, su ile yıkamamanızda fayda olacaktır.

Koku Çubuğu yada Sıvı Parfüm İlave Et

Süpürgeniz toz torbalı ise içerisine farklı koku çubuğu seçeneklerinden birisini atıp kokuyu olabildiğince engelleyebilirsiniz. Her yeni toz torbası takışınızda, 1 adet koku çubuğunu paketinden çıkartıp içerisine atmalısınız. Süpürgeniz su filtreli ise, su haznesine karıştıracağınız farklı seçenekteki sıvı kokularda size koku konusunda oldukça yardımcı olacaktır. Sıvı kokularda tavsiye edilen ölçek 1 kapaktır. Bunun dışında sıvı kokular, süpürgenin çıkış hepa filtresi üzerine az miktarda dökülerekte kullanılabilir. Süpürgenize çekilen hava ortama geri çıkış hepa filtresi içerisinden bırakıldığından. Koku, hava ile birlikte ortama taşınacaktır.

Tarçın Dök

Küçük bir miktar tarçını süpürülecek alana yada toz torbasının içerisine serpiştir. Tarçının kuvvetli kokusu, kötü toz kokusunu engelleyerek daha ferah bir hava solumanıza yardımcı olacaktır. Eğer tarçın kokusundan hoşlanmıyorsanız, diğer kurutulmuş güzel kokulu yiyecek seçeneklerini deneyebilirsiniz. Bunların içerisinde kahve çekirdeği ya da kurutulmuş portakal kabuğu olabilir.

Yemek Sodası İlave Et

Yemek sodasının kokuyu nötralize edici etkisi vardır. 1 çay kaşığı yemek sodasını toz torbasının içerisine ya da süpürülecek kirli alana dökün. Cep sodası kötü kokuların süpürgenizden dışarı çıkmasını engelleyecektir.  Cep sodasını su ile karıştırıp bir solüsyon hazırlayarak parçalarını ve filtrelerini bu solüsyon ile temizlemeniz de süpürgenizden gelen kötü kokuları engellemenize yardımcı olacaktır.

Yukarıda bahsedilen basit yöntemleri kullanarak süpürgenizden gelen kötü kokuları tamamen ya da en azından bir nebze olsun engelleyebilirsiniz. Böylelikle sadece süpürmek dışında evinizde daha ferah bir havaya kavuşacaktır. SüpürgeMarket ‘in satışındaki koku çubukları ya da sıvı parfüm çeşitlerinden hoşunuza giden kokuyu seçip deneyebilirsiniz. Yaratıcı olup favori doğal kokunuzu hazırlayıp onu da deneyebilirsiniz. Böylelikle her süpürdüğünüzde evinize güzel kokular yayılmasına yardımcı olmuş olursunuz.

Evinizdeki diğer tüm beyaz eşya ve küçük ev aletleri gibi, elektrikli süpürgenizin sürekli aynı ve yüksek performansta çalışmasını istiyorsanız düzenli olarak bakım yapmanız önerilir. Süpürge için bunun anlamı toz torbası ve filtrelerin düzenli olarak değiştirilmesi, makinenin temizlenmesi ve koku çubuğu ya da sıvı parfüm kullanılmasıdır. Sonuç süpürgeden daha az koku gelmesi olacaktır.

Uyarı

Eğer elektrikli süpürgenizden gelen koku, yanık kokusu ise muhtemelen motorunda veya elektrik devrelerinde arıza vardır. Yanan motor ya da kablolar oldukça tehlikelidir ve elektrik kaçağına neden olabilir. Bu nedenle eğer becerebiliyorsanız, siz motoru kontrol edip SüpürgeMarket Motor kategorisindeki marka ve model seçeneklerinden uygun modeli sipariş veriniz ve yenisi ile değiştiriniz.  Eğer kendiniz monte edemeyecekseniz mutlaka servisinize başvurun.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar