750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge Toz Torbası Tarihçesi

İlk olarak 1800’lerin sonunda elektrikli süpürge fikri ortaya çıkmasından itibaren, tasarımcılar zamanın verimsiz süpürgeleri ile çekilen tozun nerede toplanacağı sorununu çözmeye çalıştılar. İstenmeyen tozu toplamak ve dışarı atmak için ortaya atılan ilk metodlar, emme ile zıt olarak, su içerisinde filtreleme ve yastık kılıfı içerisinde filtreleme idi. Bir sonraki metod, süpürge toz torbası eksenli fikir olacaktı.

20 yıllık bir deneme ve tecrübeden sonra, tek kullanımlık süpürge toz torbası 1920 yılında piyasaya sürüldü. Bu kağıt toz torbaları genellikle bez torbalar ile birlikte takılmaktaydılar ve tozun havaya geri verilmesini yada süpürge içerisine gitmesini önlemekteydiler.

Günümüzde son teknoloji ile geliştirilmiş birçok elektrikli süpürgede de tek kullanımlık toz torbaları kullanmaktayız. Ayrıca bir çok üretici, piyasaya toz torbasız süpürgeler sunmaktalar ki bu makinelerde sıklıkla tozun çekildiği şeffaf hazneler bulunmaktadır. Bu tip bir hazneye toplama, algılanabilir faydadan dolayı ürüne popülerlik kazandırmaktadır.Torbasız makinelerin açıkça torba değişimine ihtiyaçları yoktur ve toz haznelerinin boşatılması gerektiğini görmekte oldukça kolaydır. Ancak bu toz haznelerinin boşaltılma zamanları geldiğinde, bir toz bulutu ortama yayılacaktır ki bu tozlar temizlik işleminin zıttı bir durum ortaya çıkaracaklardır ve sağlığada son derece zararlıdırlar.

Modern elektrikli süpürge torbaları 1920 lerdeki emsallerine göre çok uzun yol katetmişlerdir. Günümüzde modern elektrik süpürgelerinde kullanılan toz torbaları genellikle nonwoven adı verilen, spunbond ve meltblown adı verilen katların birleştirilmesi ile oluşan sentetik malzemeden üretilmektedir ve bu malzeme en küçük toz zerreciklerini dahi tutmada oldukça etkilidir. Toz torbaları genellikle hem kağıt hem de sentetik malzeme ile olarak tedarik edilebilirler. İlave olarak bir çok farklı süpürge marka ve modelinde aynı elektrikli süpürge torbası kullanılmaktadır ve bu yüzden ürünlere ulaşması oldukça kolaylaşmıştır, ayrıca fiyatlarıda oldukça ucuzlamıştır. 1 aylık süpürge torbası masrafı 1-3TL civarında olmaktadır.

Torbalı ya da torbasız seçimi kişisel ihtiyaç ve gereksinimlere göre değişmekle beraber, açıkça görülmektedir ki eski moda! olarak tabir edilen tek kullanımlık süpürge toz torbaları halen tozu depolamanın en tercih edilir yoludur.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar