750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Yeni elektrikli süpürgenizi almadan önce bu 5 önemli noktayı dikkate aldığınızdan ve incelediğinizden emin olun !

 
 1. Watt Miktarı ve Motor Gücü
  Watt miktarı son derece dikkat edilmesi gereken bir husustur çünkü motor gücü tek başına daha iyi bir emiş garanti etmez.  Bu elektrikli süpürgenin bir bütün olarak tasarım şekline de bağlıdır. Eğer elektrikli süpürge yüksek watt a sahip ise motor daha güçlü olacaktır.
 2. Emiş Gücü
  Emiş gücü süpürgenin emişinin ölçülmesinde kesinlikle motor gücünden daha önemli bir unsurdur. Emiş gücü watt ile ölçülür. Emiş gücü süpürgenin gerçek performansını gösterir. Bununla birlikte filtrelerin tıkanması halinde kısa sürede düşecektir ve emişte kayıp yaşanacaktır.
 3. Toz Çekme 
  Elektrikli süpürge tipi yatık yada dik elektrikli süpürge olsun emici fırçanın dizaynı tozu çekmede oldukça önemlidir. IEC Avrupa test standartı ile de ölçülen yüksek performanstaki toz tutma oranı elektrikli süpürgenizde daya iyi bir performans anlamına gelir. 
 4. Torbalı ve Torbasız Elektrikli Süpürgeler
  Elektrikli süpürge de torbalı yada torbasız süpürge tercihi yaparken aşağıdaki hususları dikkate alabilirsiniz :
  • Torbasız süpürgeler, torbalı süpürgelere göre daha iyi performans gösterirler diye genel bir kural yoktur. 
  • Torbasız süpürgelerin torba ihtiyacı olmadığından ilave masrafı yoktur. (ancak belirli periyotlarla filtre değişimi gerekmektedir)
  • Torbasız süpürgeler, ne kadar tozun çekildiğini görmenize olanak sağlar ve hazne görüldüğünden doluluk oranı anlaşılır. Bununla birlikte günümüzde üretilen çoğu torbalı süpürgede torba doluluk göstergeside bu imkanı sağlamaktadır.
  • Torbasız süpürgelerde kullanıcı tozun boşaltılması esnasında bir miktar toza maruz kalabilir. Bu nedenle alerji, astım gibi rahatsızlığı olan kişilere tavsiye edilmez. 
  • Toz torbalı süpürgeler daha hijyeniktirler ve torba kolayca değiştirilebilir.
 5. Filtre Tipleri
  Elektrikli süpürgelerde kullanılan filtre tipleri iki ana kategoride toplanabilirler.
  • Mikro Filtre : Bu tip filtrasyon genel olarak tüm süpürgelerde mevcuttur. Genel kullanımda idealdir, bazıları yıkanabilirler bazıları ile değiştirilmelidirler.    
  • HEPA Filtre : HEPA filtreler küçük tozları ve polen partiküllerini yakalayıp hapsederler, eğer bu partiküller HEPA filtreler ile tutulmazlarsa havada dolaşacaklardır, buda HEPA filtreleri özellikle alerji ve astım hastaları için daha anlamlı kılar. 
 

 

Elektrikli Süpürgelerdeki Gelecek Beklentisi
Emiş gücü ve toz çekme performansı elektrikli süpürgelerin genel ölçüm ve karşılaştırmasında önemli değerlerdir. Gelecek birkaç yıl içerisinde buzdolabı, soğutucu  gibi diğer beyaz eşyalardaki AAA değeri gibi  bu değerlerin tüm elektrikli süpürgelerde genel ölçü olarak kabul edileceğini tahmin edilmektedir.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar