400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge ile Haşere Mücadelesi Nasıl Yapılır

Eğer elektrikli süpürge sahibi iseniz kendi haşere mücadelenizi hiçbir kimyasal madde kullanmadan kendiniz verebilirsiniz demektir. Böylelikle haşere ve böceklerden kurtulayım derken aile bireylerinizin kullanılan kimyasallardan etkilenmesini de engellemiş olursunuz.

Elektrikli süpürgeniz devam eden döngüde örümcekler ve diğer böcekleri yok etmek için gizli bir güçtür. Aşağıda elektrikli süpürge ile haşerelerle nasıl mücadele edeceğinize dair birkaç ipucu göreceksiniz :

 1. Elektrikli süpürge seçimi : Elektrikli süpürge hortumu böcekleri özellikle zor yüzeylerden çekmekte en önemli parçalardandır. Elektrikli süpürgede turbo başlık böceklerin yok edilmesinde son derece etkilidir, özellikle beslendikleri kırıntıları halılardan temizlemeye yardımcı olur. Yatık elektrikli süpürgelerin tümünde hortum mevcuttur ve yeni bazı modeller turbo emici başlık ile üretilmektedirler. HEPA filtreler çok başarılı bir şekilde havada taşınan partikül sayısını düşürmektedirler, ve alerjik reaksiyonlara karşı son derece etkilidir ancak değiştirirken biraz pahalı bir yedek parçadır. Basit torbasız süpürgelerde pahalı filtreler kısa sürede tıkanırlar. Daha ucuz olan süpürge torbaları yaşam sürelerini uzatabilirlerde. Özellikle uzun hortumlu ve teleskopik borulu elektrikli süpürgeler temizlikte ulaşılamayan alanlara ulaşmak için doğru çözümdür.
 2. Elektrikli süpürgeyi ayarlamak : Elektrikli süpürgeniz böcekleri öldürmek için seçtiğiniz yol ise elektrikli süpürgenizin maksimum güçte çalışması için ayarlandığından emin olun. Genelde elektrikli süpürge emiş ayarı için düğme olacaktır. Elektrikli süpürgede bu düğmeyi açmak kolaydır.
 3. Böcekleri uğurlamak için evinizi düzenli olarak derinlemesine temizleyin : Eğer beslenecek bir şey bulamazlarsa gelmeyeceklerdir ve arada sırada gelirlerse çoğalamayacaklardır. Yemekleri buzdolabı yada kavanozlar gibi kapalı kaplarda tutunuz, tozları halılardan, köşelerden ve raflardan süpürge ile süpürünüz ve sert zeminleri (parke, fayans) parke emici başlığı ile süpürünüz yada mop ile temizleyiniz.Tozun toplanabileceği buzdolapları, lavabolar ve özellikle fırınların altları sürekli temiz tutulmalıdır.

  -  Sürekli böcekleri tek tek avlamaya çalışmaktansa bu çok daha etkili ve kolay olacaktır.

  -  Zemin dışındaki yerleri elektrikli süpürge ile süpürmek için, elektrik bağlantısız basit bir emici kullanın, bu emici süpürgeden kolayca ayrılabilir olsun.

 1. Elektrikli süpürgenizi kullanarak örümceklerin nasıl üstesinden gelirsiniz: Elektrikli süpürgeniz,  evinizdeki örümcek nüfusunu hızlı bir şekilde yok etmek için kullanılabilir ve örümcek ağlarını süpürmek, gelecek günlerde örümceklerin artmasını durduracaktır. Örümcek ağlarının yok edilmesi, örümceklerin yaşam alanlarının yok edilmesi anlamına gelir. (bazen örümcek ağları örümceklerin kendisi tarafından da yok edilebilir). Bu gerçekten önemli bir işlem çünkü bir örümcek yumurtasından 300'e yakın örümcek üreyebilir. Çoğu asla olgunlaşamaz. Düşünsenize yarısı dişi olsa 150 örümcek x 300 yumurta anlamına gelmektedir !

-  Bulabildiğiniz tüm örümcek ağlarını temizleyiniz. Ağları temizleyerek, örümceklerin yaşayıp üreyebilecekleri tüm alanları yok etmiş olursunuz.

-  Yüksek alanlara ulaşabilmek için uzun hortumlar ve teleskopik boru kullanınız.

 1. Elektrikli süpürgenizi kullanarak güve ve diğer kiler haşerelerinin nasıl üstesinden gelirsiniz : Güveler sürekli etrafta dolaşırlar, vücudunuzun üzerine ve yiyeceklerinizin üzerine düşerler ve bunlardan kurtulmak son derece zahmetli olur.

-  Tezgah aralıklarını ve buzdolabı altını süpürün. Yemek kırıntıları, mutfak tezgahından dolaplar içerisine düşer. Bu kırıntılar en dar alanlara yerleşirler ve buzdolabınızın arkasındaki fanda da uçuşurlar. Bunların belirli zaman aralıklarında elektrikli süpürge ile süpürülmesi gereklidir.

-  Yiyeceklerin yerleştirildiği kiler raflarını süpürge ile süpürünüz.

-  Duvarla tavanın birleştiği yerlere dikkat edin. Güveler duvarlara tırmanırlar ve buralara örümcek ağına benzeyen kozalaklarını bırakırlar. Ne olursa olsun bunları hemen süpürün!

-  Toz torbanızı yada toz haznenizi mutlaka evin dışarısında temizleyin / boşaltın.

 1. Evcil hayvanlarınızın beslendikleri yerleri süpürün : Eğer evcil hayvanınızı içeride besliyorsanız bilmelisiniz ki, kuru evcil hayvan yiyecekleri ve kuş yemi ana haşere kaynaklarındandır.

Evcil hayvanları beslediğiniz ve evcil hayvan yemlerini depoladığınız alanların süpürüldüğünden emin olun.

 

 

 

 

 1. Elektrikli süpürgeniz sayesinde hamam böcekleri ile savaşın : Evinizden hoşlanabilecek farklı tipte birçok hamam böceği mevcuttur. Hamam böceği birçok farklı anlama gelebilir; Açık camlardan içeri girerler, kapılarda yürürler ancak en çok bilineni alışveriş torbalarıyla taşınan Alman hamam hamamböceğidir, dolapların içerisinden çıkan hatta komuşunuzdan ödünç aldığınız şeker kavanozunun içerisinde dahi olabilen. Genel kural olarak hamam böcekleri 30'a yakın yumurta bırakırlar. Olgunluk dönemlerinde bunlar herhangi bir yerde bulunabilirler.

- Hamam böceklerinin dışkılarındaki maddelerden havada uçuşan partiküller, dış kabukları ve vücutlarının farklı kısımları ile ortama bırakılan bu atıklar doğrudan solunum rahatsızlıklarına neden olabilirler. HEPA filtresi olmayan süpürgeler problemi alevlendirebilir, bu yüzden yalnızca HEPA filtreli elektrikli süpürge kullanmanız tavsiye edilir.  Elektrikli süpürgeler hamam böcekleri kontrolünde özellikle kullanışlıdırlar çünkü yumurtalar kolaylıkla görünürler ve süpürülebilirler.

- Yumurtalar için çekmece içlerine, raflara, dolap altlarına ve hamam böceklerinin yaşayabilecekleri her yere bakın.

- Elektrikli süpürge ile süpürdükten sonra yumurtaların ve hamam böceklerinin bulundukları bölgeyi deterjanlı su ile yıkayın.

- Süpürge torbanızı evin dışında çöpe atın ya da süpürge haznenizi evin dışında boşaltın.

 1. Elektrikli süpürge ile pis kokan böcekleri süpürmek : Eğer eviniz kötü kokan böcekler tarafından istila edildiyse, elektrikli süpürge ile süpürerek toplamak en iyi yol olacaktır. Böylelikle onları kazara ezip kokunun tüm eve yayılmasını engelleyebilirsiniz. Basitçe nerede yaşadıklarını görürseniz süpürün (genellikle duvarlarda ve camlardadırlar) ve uygun şekilde imha edin.

-  Koku yayan böcekler eğer süpürgeniz uzanırsa dış duvarlar ve balkon korkuluklarından da süpürülebilirler.

 

 

 

 1. Elektrikli süpürgenizi kullanarak yataklarınızın üzerindeki mite lardan kurtulun : Evinizdeki yataklarınız ve yastıklarınızın üzerlerini elektrikli süpürge ile süpürerek mite nüfusunu azaltabilirsiniz. Atıkları dikkatli bir şekilde tam olarak kapanan bir çöpe boşaltın.
   
 2. Pirelerden kurtulmak için halılarınızı derinlemesine süpürün : Halılarınızıda açarak mobilyaların altlarını da süpürdüğünüzden emin olun. Eğer süpürgeniz için problem olmayacaksa pire tozunu süpürge torbanız içerisine yada halınızın üzerine de dökebilirsiniz. Atıkları dikkatle yok edin.


   
 3. Gümüş balığını dikkatlice süpürün : Gümüşbalığı rutubetli ortamları sever, bu yüzden mutfakta ya da banyoda bulunabilir .Yiyecek kırıntılarını ve bu böceğin yumurtalarını yok etmek için elektrikli süpürge kullanın.
   
 4. Uğur böceklerini evinizden süpürge ile uzaklaştırın : Uğur böcekleri evinizi istila edebilmek için yeterli adette toplanırlar. Uğur böcekleri istenmeyen kokuları taşıyıp zayıf insanlarda alerjik reaksiyonlara neden olabilirler. Eğer bu şekilde bir probleminiz var ise, yeni bir süpürge torbasının içerisine yada toz haznesine çekip, bahçenin uzak bir kısmında boşaltmak onlardan kurtulmanın bir yolu olabilir.


   
 5. Elektrikli süpürge ile haşereleri yok etmek istediğiniz her durumda daima torbalı ise süpürge torbnızı değilse toz haznesini çöp torbası içerisine boşaltın ve torbanın ağzını bağlayıpp derhal evin dışarısındaki çöp kutusuna atın.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar