175 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Toz Torbalı Elektrikli Süpürge mi? Torbasız Süpürge mi?

Bu elektrikli süpürge rehberi, sizler için toz torbasız elektrikli süpürgeler ile toz torbalı elektrikli süpürgelerin avantajları ve dezavantajlarını değerlendirerek bu sayede elektrikli süpürge seçiminizi yaparken sizin en doğru kararı vermenize yardımcı olma amacı taşımaktadır. Ayrıca asla yanına yanaşmamanız gereken elektrikli süpürge tiplerinden de bahsedeceğiz.

Süpürge Market firması olarak 2008 ‘in kasım ayından beri internet üzerinden elektrikli süpürge toz torbası ve diğer aksesuarları konusunda müşterilerimize hizmet vermekteyiz. Bu süre içerisinde birçok forum sitesinden de müşterilerimiz ile elektrikli süpürgeler, markalar ve aksesuarları konusunda fikirlerimizi paylaşmakta , bilgimiz dahilinde sorulan sorulara cevap vermekteyiz. Bu sorular içerisinde en çok öne çıkan ve sıklıkla sorulan soru ise toz torbalı elektrikli süpürge mi yoksa toz torbasız elektrikli süpürge mi?
 
Öncelikle toz torbasız elektrikli süpürgelerin tarihçesi ve gelişiminden bahsedelim. Çoğu insan toz torbasız süpürgelerin yeni bir ürün olduklarını düşünürler ancak işin aslı torbasız süpürgeler, torbalı süpürgeler piyasaya sürülmeden önce dahi varlardı. Örneğin ünlü amerikan elektrikli süpürge markası Kirby, 1980’lere kadar torbasız süpürgeler üretmekte ve satmaktaydı. Öyleyse peki neden torbasız süpürge üretimini bıraktı? Çünkü gerçekten oldukça karmaşık ve pis bir işlemdi.  Tozun dolduğu ünite sökülüp çöp kovasına boşaltılıyordu ve bu etrafı son derece kirleten bir işlemdi.  Buna ilave olarak kullanılan bez torba gözenekleri giderek tıkandığından elektrikli süpürgenizdeki filtrasyon son derece azalıyordu ve bu yüzden bu bezi çamaşır makinesinde yıkamak gerekiyordu. Daha sonra bu problemlere karşılık birileri tek kullanımlık elektrikli süpürge toz torbası yapma fikrini buldu ve kullanıcıları bu pislikten kurtardılar. Buna rağmen son zamanlarda torbasız süpürgelerin yeniden popüler olmaya başladıklarını görmekteyiz.
 
Torbasız süpürgenin avantajları nelerdir? Aslında birçoktur. Bu avantajlar arasında en önemlisi olarak toz torbası almayacağınızı ve bu şekilde paradan tasarruf yapacağınızı sayabiliriz (teorik olarak). Diğer taraftan tozun toplandığı hazne dolduğunda süpürge emiş kaybı yaşamayacaktır (teorik olarak) .Son olarak ise elektrikli süpürgenizin ne kadar toz topladığını görebilme şansınız olacaktır.
 
Peki toz torbalı elektrikli süpürgelerin avantajları nelerdir? Birincisi toplanmış tozu boşaltmaya gittiğinizde oluşan kirlilikle karşılaşmayacaksınız. Sadece eski torbayı çıkarıp çöpe atacak ve yeni toz torbasını elektrikli süpürgenize yerleştireceksiniz. Diğer fark ettiğimiz avantaj ise toz torbalı süpürgelerde filtrasyonun daha iyi olduğudur. Örneğin bir çok toz torbasız elektrikli süpürge HEPA yada benzeri filtrasyon özelliğine sahiptir ancak bir çok toz torbalı süpürge hem HEPA filtrasyonuna hem de çok katlı sentetik toz torbası ile başarılı torba filtrasyonuna sahiptir. Örneğin Süpürge Market 5 katlı sentetik toz torbaları ile %99,95 ‘e varan toz tutma oranı sağlanmaktadır. Bunun üzerine bir de HEPA filtre eklendiğinde harika bir performans sağlanmaktadır.
 
Torbasız süpürgelerin dezavantajları nelerdir? Burada bir dakikalığına gerçekleri konuşmaktayız. Torbasız süpürgelerin avantajlarını yazarken sonuna “teorik olarak” ibaresi koyduğumuzu hatırlıyor musunuz?  Birincisi torbasız süpürge alarak para tasarrufu sağlayacağınız ve torba almanız gerekmeyeceği değil miydi? Gerçek şu ki bir çok toz torbasız elektrikli süpürge değiştirilmesi gereken ucuz olmayan ve yıkanamayan HEPA filtreleri ile birlikte satılırlar. Bunlar genellikle yılda en az bir kere değiştirilmelidirler ve ortalama olarak HEPA filtre fiyatları 30 TL ile 60TL arasında değişmektedir. Diğer anlatım ile günümüzde torbasız süpürgelerin HEPA filtresine verilen tutarlar torbalı süpürgeler için alınan toz torbasına verilen tutarları geçmektedir. Burada özellikle söylenmesi ve dikkat edilmesi gereken konu elektrikli süpürge alırken filtrelerinin YIKANABİLİR olmasına özellikle dikkat etmek gerektiğidir. Böylece filtrenin değişme zamanı geldiğinde, yerinden çıkarır, güzelce yıkar, kurutur ve tekrar takıp, elektrikli süpürgenizi kullanabilirsiniz.  Diğer bahsettiğimiz özellik ise tozun toplandığı hazne dolduğunda da elektrikli süpürgenizde emiş kaybı olmayacağıdır. Bu işin gerçeği ise filtreniz toz ile kaplanacağından emişin düşeceğidir. Elektrikli süpürge ve kullanılan filtre kalitesine göre bu emiş kaybı bazen toz torbası dolduğunda yaşanan emiş kaybından daha da çok olabilir.  Toz torbasız elektrikli süpürge kullanımında asıl önemli ve büyük dezavantaj ise toz hazneden boşaltılırken karşılaşılan kirliliktir. Bu işlemi yaparken kesinlikle evinizin dışarısında olmanız ve nefesinizi tutmanız tavsiye edilir. 
 
Toz torbalı elektrikli süpürgelerin dezavantajları nelerdir? Öncelikle dolduğunda yenisi ile değiştirmeniz gerek toz torbanıza sürekli para vermeniz gerekmektedir. Ayrıca toz torbanız dolduğunda süpürgenizde emiş kaybı yaşayacaksınızdır. Ancak son teknoloji ile üretilen yeni elektrik süpürgeleri bu konuda farklı çözümler bulmuşlardır. Bunlardan en sık rastlananı toz torbası doluluk oranını gösteren, torba dolum göstergesidir. Bazı süpürge torbaları üzerinde ise değiştirilme seviyesini gösteren işaretli göstergeler kullanılmaktadır.
 
Süpürge Market Olarak Naçizane Fikrimiz – Neredeyse konu ile alakalı tüm bilgiye sahipsiniz ancak muhtemelen halen hangi seçeneğin sizin için en iyisi olduğunu merak ediyorsunuz. Sizinle bu konudaki fikirlerimizi paylaşalım. Açıkçası biz büyük bir torbasız süpürge hayranı değiliz. Ancak biliyoruz ki şu anda piyasada yüzlerce farklı model torbasız süpürge modeli mevcut ve sıklıkla tercih ediliyorlar. Bunlar içerisinde beklide daha fazla tavsiye edeceğimiz ürünler tozu suya toplayan süpürgeler. Bu süpürgelerde pis suyun boşaltılması yetmektedir ve tozun etrafa yayılması da engellenmiş olur.  Yeni süpürge modellerinde su ile filtrasyonun dışında yıkanabilir ve yıkanamaz HEPA filtrelerde kullanılmaktadırlar. Su filtrasyonlu süpürgelerdeki sıkıntı ise süpürme işleminden sonra koku yapmaması için suyun boşaltılıp haznenin temizlenmesi gerektiğidir. Bu da Türk ev hanımlarının alışkın olduğu 3dk ‘da evin tozunu alıp diğer işlere devam etme özelliğini zorlaştırmaktadır. Sonuç olarak torbasız bir süpürge almak istediğinizde, biraz daha efor sarf etmeniz gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Bunun yanında torbasız süpürge seçimi yaparken her sene yenilenmesi gerekmeyen bir filtrasyon sistemine sahip bir süpürge tercih etmeniz sizin ve cebinizin yararına olacaktır. Vaat ettiği şeyleri gerçekleştiremeyen ucuz ve torbasız bir elektrikli süpürgeden her zaman uzak durmanızı öneririz!
 
Eğer evinizde sizde ya da aile bireyleriniz arasında astım, alerji gibi rahatsızlıklar olan var ise ya da bebeğinizin sağlığına daha çok hassasiyet göstermek istiyorsanız mutlaka sentetik toz torbası kullanan elektrikli süpürge tercih etmeniz sağlığınız açısından faydalı olacaktır. Hem HEPA filtresine sahip hem de sentetik toz torbası kullanan bir elektrikli süpürgeden oldukça memnun kalacağınıza emin olabilirsiniz. Eğer bizim hangi elektrikli süpürgeyi kullandığımızı merak ediyorsanız, biz Süpürge Market ekibi olarak genelde tüm aksesuar ve yedek parçaları kolay tedarik edildiğinden ve servis ağı çok gelişmiş olduğundan Bosch marka toz torbalı elektrikli süpürgeleri tercih etmekteyiz.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar