750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge İçerisine Yanlışlıkla Çekilen Objeler Nasıl Çıkartılabilir

Bazen elektrikli süpürge ile temizlik yaparken, hiç hesaplanmayanlar gerçekleşir. Yerde bulunan bazı eşyalar aniden elektrikli süpürge içerisine çekilir ve tekrar görülmezler. Bu objeleri tekrar süpürgeden dışarı çıkarmak ve işlem esnasında elektrikli süpürgenizi korumak mümkündür.

 1. İstemediğiniz bir cismi elektrikli süpürgeniz ile çektiğinizi düşündüğünüz an süpürgenizi kapatın. Elektrikli süpürgenizin sesini dikkatle dinleyin, eğer takır tukur yada boğuk bir ses geliyorsa, sesin sebebini anlayana kadar kapalı tutun. Bu esnada hızlı davranmanız, elektrikli süpürgede ya da çekilen objede oluşabilecek zararları engelleyecektir.
 2. Elektrikli süpürgeyi fişten çekin. Üzerinde çalışırken elektrikli süpürgenin birden çalışmasını istemezsiniz.   
 3. Elektrikli süpürgenizin altına bakın. Bazen nesneler etrafta olurlar ve süpürge ile çekilmemişlerdir. Eğer süpürgeniz hala yerde ise yavaş yavaş silkelediğinizde ortaya çıkacaktır.
 4. Elektrikli süpürge emici fırçasının altına bakın. Eğer aradığınız nesne oraya çekildiyse ya da dolandıysa elinizle dikkatli bir şekilde çıkartmayı deneyin. Emici fırçayı genelde süpürgeden bir klips ile çıkartabilirsiniz. Eğer yerinden çıkartıyorsanız nasıl takılacağını kontrol edin.
   
 5. Süpürgenin toz torbasını çıkartın ya da torbasız süpürge ise toz haznesini çıkartın. Her elektrikli süpürgede toz torbasının veya toz haznesinin değiştirilebileceği / boşaltılabileceği bir kapak ya da bir bölme vardır.
 6. Kayıp eşyayı çöp kutusunda araştırınız. Eğer tozlara ellemekten hoşlanmıyorsanız elinize eldiven takın. Süpürge torbası kağıt yada süpürgemarket sentetik toz torbası ise makas ile kesmekten çekinmeyin ve işlem bitince çöpe atıp yenisi ile değiştirin.
   
 7. Kalan hava yolunu, emici ile süpürge arasında kalan teleskopik boru ve süpürge hortumunu kontrol edin. Süpürgenize çektiğinizobje acaba borudan daha mı büyük yoksa daha mı küçük?
  • Boruyu yukarı kaldırın. Böylelikle nesne düşebilir yada dolanmışsa açılabilir.
  • Kanca yardımı ile büyük nesneleri oynatmayı deneyin ancak süpürge hortumunu delmemeye özen gösterin.
  • Bir çubuk yardımı ile objeyi iktirmeyi deneyin ancak daha fazla sıkışmasına sebep olmamak için dikkat edin.
  • Dikkatlice elektrikli süpürgeyi tekrar çalıştırmayı deneyin. Yada birkaç sefer aç/kapa yapın. Toz torbasının yada toz haznesinin yerinde takılı olduğundan emin olun. Objenin ebatına göre onu hortum içerisine de iktirmiş olabilirsiniz. Süpürgeden çıkan sesi dikkatlice dinleyin ancak tıkanıklık fark ettiyseniz uzun süre çalıştırmadan derhal süpürgeyi kapatın.

 

İpuçları : 
 • Panik yapmayın. Bu tür şeyler herkesin başına geliyor ve panik sadece durumu daha da kötüleştirir.
 • Objeyi boru içerisinde aramaya kalkışmadan önce toz torbasını dikkatlice inceleyin ve objenin tam nerede olduğunu anlamaya çalışın.
 • Eğer yardıma ihtiyacınız varsa ya da birşeylerin motorun içerisine girdiğini düşünüyorsanız yakınlarda bir süpürge tamircisi ya da servise göstermeyi deneyin. Eğer biraz anlıyorsanız süpürge motoru dışarı çıkartılabilir ancak dikkatli olun

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar