400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Doğru Elektrik Süpürgesi Tercihi

Doğru elektrikli süpürgeyi seçmek düşündüğünüz kadar kolay olmayabilir. Elektrikli süpürge pazarında birbirinden farklı birçok model mevcut ve hepsinin güçlü ve zayıf yönleri var. Ebatlarına göre, özelliklerine ve tabiî ki fiyatına göre bir çok model sınıfı var, bu yüzden karar verip bir elektrik süpürgesi satın almadan önce genel hatlarıyla konuyu öğrenmekte büyük fayda olacaktır.

Büyük ve çok özellikli ya da daha küçük ve basit ?

Farklı elektrikli süpürgelere bakarken ebatları da seçiminizde belirleyici özellik olarak göze çarpacaktır. Eğer büyük bir eve sahipseniz daha büyük toz alma kapasitesine sahip ve tüm odalara yetebilecek bir elektrikli süpürge tercihi daha etkili olacaktır. Eğer çok küçük bir süpürge seçtiyseniz, kısa aralıklarla toz torbasını değiştirmeniz ya da toz haznesini boşaltmanız gerekir ki bu işlem giderek nefret edilir olabilir. Ancak eğer küçük bir dairede yaşıyorsanız, büyük bir elektrikli süpürge gereksiz yer kaplıyor olacaktır.

Evinizin yüzeyinin çeşidi de elektrik süpürgesi boyutunun seçiminde önemli bir faktördür. Eğer kalın ve kabarık tüylü bir halınız var ise bunu temizlemek elektrikli süpürgenizin daha kısa sürede dolmasına neden olacaktır.

Eğer hangi ebatta süpürge alacağınız konusunda hala kararsızsanız, konusunda uzman bir satıcı ile konuşup evinizde kaç oda olduğu ve zemin özellikleri konusunda satıcıyı bilgilendirin.

Elektrikli Süpürge Tipleri

Özelliklerine bağlı olarak birçok elektrikli süpürge tipi olmakla birlikte genel olarak dik elektrikli süpürgeler ve yatık elektrikli süpürgeler olarak kategorilenirler. 2 kategori arasındaki ana fark, yatık elektrikli süpürgelerin esnek bir hortumu, bu hortumun ucunda bir borusu ve bu borunun ucunda bir emici başlık bulunmasıdır. Dik elektrikli süpürgelerde hortum ve boru yoktur ve emici başlık makine üzerindedir.

Emiş Gücü

Elektrikli süpürgenin gücünü belirlemek bazen biraz yanıltıcı olabilir. Birçok elektrikli süpürge, gücünü yalnızca watt cinsinden vermektedir. Bu  elektrikli süpürgenizin kullandığı elektriği göstermektedir ve süpürgenin ne kadar verimli çalıştığı konusunda belirleyici bir özellik değildir. Elektrikli süpürge emiş gücünü belirlemek için bu gücün ne kadarının hava akımına dönüştüğünün bilinmesi gerekir. Birçok elektrikli süpürge ev temizliği için yeterli emiş gücünü sağlamaktadır, ancak emin değilseniz, satın almadan önce süpürgeyi deneyip deneyemeyeceğinizi sorun. Bazı modeller, gerektiğinde emiş gücünü yükseltebileceğiniz şekilde ayar düğmesine sahiptirler.

Süpürge Torbası

Kağıt toz torbası, sentetik toz torbası ve boşaltılabilir toz torbaları. Yaklaşık 3-4 sene önceye kadar kağıt toz torbaları ve boşaltılabilir toz torbaları varken son yıllarda nonwoven kumaştan üretilen sentetik toz torbaları da elektrikli süpürge piyasasına dahil oldular. Herkesin bildiği şekilde kağıt toz torbaları 50g/m² dış filtre kağıdı ve 18-16g/m² astar kağıttan üretilirler. Filtre kağıtları hava geçişine izin veren ancak tozu tutan özel malzemeden üretilirler ve genelde naturel denilen kahve rengi renkte olurlar. Beyaz filtre kağıtları yalnızca sentetik malzeme ile kahverengi kağıtların renklerinin değiştirilmesi ile üretilirler ve tahmin edilenin aksine filtrasyon açısından hiçbir farkı yoktur. Sentetik toz torbaları 3-5 katlı nonwoven adı verilen kumaşlardan üretilirler. Toz tutma oranı kağıt toz torbalara göre çok daha yüksek olan sentetik toz torbaları, elektrikli süpürgenizin emiş performansını da arttırırlar. Toz torbasında en güvenilir ve bilinir marka SüpürgeMarket ‘tir. Süpürge toz torbası seçiminde SüpürgeMarket ürünlerinin tercih edilmesi tavsiye edilir. Boşaltılabilir toz torbalarının Türkiye ‘de üretimi yoktur. Uzak doğudan ithal edilen elektrikli süpürgeler içerisinde gelirler. Her ne kadar toz torbası masrafını azalttığı için ilk bakışta cazip gelse de gözenekleri tıkanacağından tozu dışarı atacaktır ve bu yüzden insan sağlığına zararlıdır. Ayrıca elektrikli süpürgenizin de emiş gücünün düşmesine neden olacaktır. Bu sebeple avrupadan ithal edilen Philips, Electrolux, Bosch, Fakir, Rowenta gibi elektrikli süpürgelerin hiçbirisinde kullanılmamaktadır. Genel olarak bu süpürgelerin yeni nesil modellerinin tümünde sentetik toz torbası tercih edilmektedir.

HEPA

Bu hava filtrelerini sınıflandırmak için kullanılan uluslar arası standart şeklidir. HEPA sınıfı onaylanmış elektrikli süpürgeler, diğer normal süpürgelere göre daha etkili biçimde havayı polenler gibi en küçük partiküllerden arındırırlar, Bu yüzden özellikle astım hastaları ve havadan bulaşan alerjilere karşı duyarlı olanlar için son derece faydalıdırlar.

İlave Özellikler

Gelecekte hayatınızı daha da kolaylaştıracak özelliklere karşı gözünüzü açık tutmalısınız. Süpürge hortumu yeterince uzun mu ve içerisine toplanıyor mu ? Süpürge motoru yeterince sessiz mi? İlave parçalar paket içerisinden çıkıyorlar mı yoksa daha sonra mı alınıyorlar. Bu ilave parçalar içerisinde dar süpürge ucu ve parke emicisi de olabilir. Diğer ilave özelliklerde önemlidir örneğin bunlardan biriside toz torbası doluluk göstergesi olabilir.

Buharlı Süpürge

Bazı elektrikli süpürgeler temizliğe yardımcı olması açısından buhar kullanabilirler. Bazılarında halıyı daha iyi temizlemek için halı şampuanı kullanılır.

Ters Hava Akışı

Bazı elektrikli süpürgeler ters hava akışı fonksiyonuna sahiptirler. Bu özellik, tozu bir alanda toplamak, tıkanan hortumu açmak ya da yaprakları uzaklaştırmak için kullanılabilir.

Turbo Başlıklar

Turbo başlıklar tozları ve pislikleri ortamdan diğer elektrikli süpürgelere nazaran çok daha etkili biçimde temizlemek için dizayn edilmişlerdir. Emici başlık hareket etmek için hava akımını kullanacaktır.

Evcil Hayvan Sahipleri için Özellikler

Evcil hayvan sahipleri için özellikle son yıllarda daha geliştirilmiş süpürgeler üretilmektedir. Bu süpürgeler hem başlıkları hem de kokuyu gidermesi için özel olarak tasarlanan filtreleri ile ön plana çıkmaktadır. Ayrıca mevcut elektrikli süpürgeniz ile de inatçı evcil hayvan tüylerini halılarınızdan temizleyebilmek için çok daha etkili evcil hayvan süpürge başlıkları satılmaktadır.

Elektrikli Süpürge Alışveriş Rehberi :

Elektrikli süpürge ebatı odalarınız için hangi büyüklükte elektrikli süpürgenin daha doğru olduğu konusunu danışın ancak aldığınız elektrikli süpürgeyi yerleştirecek alanınız olduğundan da emin olun.

Islak/kuru süpürge ıslak yerleri süpürebilen süpürgemidir ? Bazı süpürgeler farklı ayarlar ile hem kuru hem de ıslak emiş yapabilmektedirler.

Emiş gücü elektrikli süpürge ne kadar efektif şekilde elektriği hava akımı ve emiş gücüne dönüştürebilmektedir ? Bu emiş gücü halıları derinlemesine temizlemek için yeterlimidir ?

Ayarlanabilir özellikler Elektrikli süpürgenin ayarlanabilir güç özellikleri var mı? Perdeler gibi hassas ürünlerde de verimli mi ?

Ters hava akışı elektrikli süpürgede ters hava verebiliyor musunuz ? Bu tozları tek bir alanda toplamak için önemli bir özelliktir.

Süpürge toz torbası kullanılan süpürge torbası tek kullanımlık kağıt yada sentetik model midir yoksa boşaltılabilen toz torbası mıdır ? Tek kullanımlık ise doğru yerden mi alınmıştır yoksa kalitesiz Pazar malımıdır ? Toz torbası seçiminde tek kullanımlık SüpürgeMarket toz torbası tavsiye edilir.

Turbo başlık evimde aşırı derecede toz mu oluyor ? Bu tozları halıdan temizlemek çok mu zor ? Turbo başlık normal süpürge başlıklarına göre tozları ve kirleri temizlemede çok daha etkilidir.

Toplanır elektrik kablosu süpürge kablusu elektrik süpürgesi içerisine otomatik olarak toplanabiliyor mu ? Odadan odaya temizleme yapabilecek kadar uzun mu yoksa çekip başka bir yere mi takmak gerekir ? Uzun ve toplanabilir hortumlar temizliği çok daha hızlı ve kolay hale getirmektedir.

Süpürge Sesi elektrik süpürgesi ne kadar gürültülü ? Bazı süpürgeler sessiz olarak sınıflandırmaktadırlar fakat bazıları diğerlerine göre son derece gürültülüdürler.

Manevra Kabiliyeti elektrikli süpürge kolayca hareket ediyor mu yada taşınabiliyor mu ? Tekerlekleri akıcı şekilde hareket ediyorlar mı? Yetersiz tasarlanmış yada hantal süpürge işinizi hiç istemediğiniz şekilde güçleştirecektir.

Garanti elektrikli süpürgenin garantisi ne kadar süreyi kapsamaktadır. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar