750 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Aspiratör & Davlumbaz Temizlemek İçin 5 İpucu

Öncelikle aspiratör & davlumbaz terimlerinin aynı makineyi ifade ettiğini ve ingilizcede bu 2 farklı isim için yalnızca “cooker hood “ tanımının yapıldığını belirtelim. Biz anlatımda yalnızca davlumbaz kelimesini kullanmaktayız.

 

1.       Davlumbaz filtrenizi her 3 ayda bir temizleyiniz. Metal filtreyi bulaşık makinesinde yıkayabilirsiniz.

2.       Karbon filtrenizi her yıl yenisi ile değiştiriniz.

3.       Dışını bulaşık telinin yumuşak tarafı ile bir miktar sıvı deterjan yada konsantre deterjan ile temizleyiniz. Kokuya ilave olarak, davlumbazlar yüksek miktarda yağ emmektedir. Daha sonra nemli bir bez ile üzerinden geçip kağıt havlu yada kuru bir bez ile kurulayınız.

4.       Davlumbazınız eğer paslanmaz çelik yüzeye sahip ise zeytinyağı ile ovup parlak görünmesini sağlayınız. Özellikle paslanmaz çelik yüzeylerde Bosch markasının parlatıcı temizlik bezi ve Electrolux markasının paslanmaz çelik yüzey temizleyicisi önerilir.

5.        Davlumbazınızın ızgarası üzerine yağ çözücü sprey sıkıp yapışmış yağın daha hızlı çözünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Eğer davlumbazının karbon filtresi açılabilir bir parça ise yalnızca karbon granülü satın alıp belirli periyotlarla yalnızca içerisindeki granülleri değiştirerek bu maliyeti önemli miktarda düşürebilirsiniz. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar