500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge ile İlgili Merak Edilen Sorular ve Cevapları

İyi bir toz tutma ve çekme performansını tam olarak ne sağlar ?

İyi bir toz tutuşu elde etmek için, hava akımı ile doğru şekilde kombine olabilen ve zeminden çekebileceği en yüksek oranda toz ve kiri toplayabilen bir emici başlığa sahip olmasınız. Ayrıca aerodinamik özellikte tasarlanmış hava sızdırmaz  boru ve hortum kombinasyonu ve yine hava sızdırmayan süpürge kasası ve yüksek performanslı motor gereklidir. Bu 3 faktör optimum verimde çalıştığında, temizlik performansı olabilecek en yüksek seviyede olacaktır.

Watt değeri ne rol oynar ?

Yüksek watt değeri mutlaka iyi bir performans göstergesi değildir. Watt değeri, kullanılan elektrik değerini gösterecektir  ve toz tutmaya bir etkisi yoktur.

Emiş gücünün anlamı nedir ?

Emiş gücü, hava basıncı (vakum) x hava akışı (saniyedeki litre) nın watt değeri cinsinden değeridir. Yüksek emiş gücünün iyi bir süpürge kabiliyeti göstermesi şart değildir. Başarılı bir toz tutma oranı sağlamak için, yüksek emiş gücünün pratik emici gibi kaliteli bir emici başlık ile kombine olması gerekmektedir. 

HEPA filtrasyonunun getirisi nedir ?

HEPA (High Efficiency Particulate Air – Yüksek verimli partikül filtresi) filtreler, astım ve alerji semptomlarına  sebep olan çok küçük toz ve kirleri yakalarlar. HEPA filtreler farklı filtrasyon sınıflarına sahiptirler. Yüksek rakamdaki filtrasyon sınıfı daha fazla partikülü dışarıda bırakmaktadır. HEPA filtrenin hiçbir sızdırma yapmayan elektrikli süpürge de kullanılması yüksek verim alabilmek için olmazsa olmaz kuraldır.

Neden farklı emici başlıklara ihtiyaç duyulur ?

En verimli temizlik performansını sağlayabilmek için farklı zemin türlerinde farklı emici başlıklar kullanılmaktadırlar.

Örneğin parke gibi sert zeminlerin temizliğini yaparken, parke emicisi kullanmanız önerilir.
Turbo başlıklar, halılarınızı derinlemesine temizlemenize yardımcı olurlar. Pratik emici gibi başlıklar farklı zeminlerde kullanılabilecek şekilde tasarlanmışlardır.

Tıkanmanın anlamı nedir ?

Tıkanma , toz partikülleri toz torbası ya da filtrede tutuldugunda meydana gelmektedir. Çok fazla toz tutulduğunda filtreler ya da toz torbası tıkanacak ve temizlik performansı giderek düşecektir. SüpürgeMarket sentetik toz torbaları, tıkanmayı minumuma indirmektedir.

Yumuşak tekerlekler neden önemlidir ?

Sert tekerlekler, tahta yüzeyleri çizmektedirler, bu yüzden arkasında iz bırakmayan yumuşak tekerlekler tercih edilmelidirler. Ayrıca yumuşak olanlar daha sessiz kullanım sağlarlar.

Neden arkada 2 büyük tekerlek ve önde 1 küçük tekerlek mevcuttur ?

Büyük tekerlekler elektrikli süpürgenin daha iyi manevra yapabilmesine olanak sağlamaktadırlar. Öndeki küçük tekerlek, elektrikli süpürgenizin sizi takip etmesini sağlar. Ayrıca yüksek halıların yada kabloların üzerinden kolaylıkla geçilmesine yardımcı olur.

Aksesuarlar ne için kullanışlıdırlar ?

Elektrikli süpürgelerin bir çoğu, temizlik işlemine yardım etmek için 3 farklı aksesuar ile satılırlar.
1. Dar aralık ucu : Mobilyalar ve evinizin diğer kısımlarındaki dar yerleri temizlemek için kullanılır.
2. Döşeme emicisi : Kumaşları ve perdeleri temizlemek için iyi bir seçimdir.
3. Mobilya fırçası : Mobilyaları ve koltukları temizlemek için kullanılır.

Neden kablo uzunluğu önemlidir ?

Uzun kablolar sürekli tak çıkar yapmamanız için çok daha kullanışlıdırlar.

Filtreler temizlenmelimidirler ?

Elektrikli süpürgeler, eksoz filtreleri, motor filtreleri ve torbasız süpürgelerde silindirik filtreler ile gelirler.  Süpürgelerden maksimum verimi alabilmek için bu filtrelerin düzenli aralıklarla temizlenmesi gerekmektedir.

Filtreler ne sıklıkla temizlenmeli ya da değiştirilmeliler ?

Eksoz çıkış filtreleri,filtre  tipine göre her yıl değiştirilmeliler ya da yıkanmalıdırlar.  3 farklı eksoz çıkış filtresi mevcuttur.  Mikro filtreler, yıkanamayan HEPA filtreler ve yıkanabilir HEPA filtreler. Mikro filtreler ve yıkanamayan HEPA filtreler her sene değiştirilmelidirler.  Yıkanabilir filtreler, kullanım klavuzundaki talimatlara bağlı olarak temizlenmelidirler.

Motor filtreler, torbasız süpürgelerde kirden rengi değiştiğinde, toz torbalı süpürgelerde ise 4 toz torbasında bir değiştirilmelidirler. Motor filtreler yıkanabilir değillerdir ve her defasında yenisi ile değiştirilmelidirler.
Eğer torbasız bir süpürgeye sahip iseniz, toz haznesi filtresi, her 5 toz haznesi boşaltımında bir yada görünür şekilde kirlendiğinde temizlenmelidir.

Filtrenin yıkanabilir ya da yıkanamaz olduğunu nasıl bilebilirim ?

Genelde özellikle Philips ve Electrolux markalarında yıkanabilir filtreler etrafı mavi plastik, yıkanamaz olan filtrelerin etrafında yeşil plastik mevcuttur. Ancak genel olarak bu konuda süpürgenizin kullanım klavuzunu okumanız gerekmektedir.

Hangi toz torbasının kullanılacağını nasıl bilebilirim ?

Süpürgemarket firmasının son derece kolay ve kullanışlı internet sitesinden en uygun fiyat & en hızlı kargo güvencesi ile elektrikli süpürgenize uygun toz torbasını kolayca seçip sipariş verebilirsiniz. Uygun ürünü bulma konusunda, canlı destek hattı, 0232 347 43 69 nolu telefon ya da info@supurgemarket.com adresinde konusunda uzman birisi size destek için daima beklemektedir.

Süpürgelerde ses neyi ifade etmektedir ?

Standart elektrikli süpürgeler 78 desibel yüksekliğinde sese sahiptirler, sessiz elektrikli süpürgeler yaklaşık 68 desibel ses şiddetindedirler ve bu normal bir konuşmaya eşdeğerdir.  Her 3 desibelde bir sesin iki katına çıkacağını aklınızdan çıkarmayın ! Bu yüzden 68 desibel ile 78 desibel arasında oldukça yüksek fark vardır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar