400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Süpürge Motorları Watt Değerlerinde Yapılan Yeni Düzenleme

Tüm Avrupa Birliği üyesi ülkeler ile birlikte ülkemizde de elektrik tasarrufunu arttırabilmek için elektrikli süpürgelerde kullanılan motor watt değerlerinde değişikliğe gidilmiştir.

Bu değişikliğe istinaden 01/09/2015 tarihinden itibaren üretilen ve ithal edilen elektrikli süpürgeler 1600 Watt değerinden aşağı olacaktır. 01/09/2017 tarihinden itibaren ise bu değer 900 Watt‘a düşürülecektir.

Halk arasında düşük Watt'lı süpürgelerin iyi süpüremeyeceğine inanılırken yeni uygulamadan emiş gücünün etkilenmesinin söz konusu olmadığı belirtildi. AB tarafından 12 yıllık bir çalışma sonunda alınan karar, Avrupa ülkelerinin 2030 yılına kadar yüzde 30 oranında enerji tasarrufu sağlanmasını hedefledi.

Enerji tasarruflu, düşük Watt'lı süpürgelerin kullanılmasıyla her makinenin 10 yılda ortalama 250 Euro daha az yakacağı hesaplandı. Ağustos ayına kadar piyasaya sürülen ürünlerin satışı yeni uygulamadan etkilenmeyecek. Piyasadaki bu ürünlerin satışı sürecek.

Piyasadaki elektrik süpürgelerinin ortalama gücünün 1800 watt seviyesinde olduğu Avrupa’da yasağa karşı eleştiriler az değil. En fazla dile getirilen eleştiriye göre, tüketiciler aynı sonuca ulaşmak için elektrik süpürgesini üç kat daha fazla kullanacak.

Ancak özellikle avrupalı süpürge üreticileri için bu yasa yeni değil, uzun süredir belli olan uygulama için düşük watt’lı ve yüksek emiş gücü ile makineler tasarlandı ve halihazırda Philips, Bosch, Siemens, Miele gibi ithal markalar yanında Arçelik, Vestel gibi yerel markaların yeni düşük watt’lı modelleride raflardaki yerini aldılar.

Üreticiler bundan sonra elektrikli süpürge kutularına da enerji tasarrufu etiketllerini koymak zorundalar. A seviyesi en efektif ve tasarruflu değeri gösterirken G seviyesi ise en yüksek elektrik tüketimini göstermektedir.

Avrupa komisyonu enerjiden sorumlu üyesi Marlene Holzner, alınan bu karardan sonra tüketicilerin çok daha kaliteli elektrikli süpürgelere sahip olacaklarını vurgulamaktadır. Watt değerinin doğrudan elektrikli süpürgenin ne kadar iyi temizlediğini ifade etmediğini belirten Holzner, Watt değerinin gerçekte ne kadar elektrik gücü kullanıldığını gösterdiğini belirtmektedir. Bayan Holzner, asıl önemli olanın belirtilen watt değerinin, elektrikli süpürgenin toz çekme değerine etkisi olduğunu vurgulamaktadır. Avrupada getirilen kural ile yeni elektrikli süpürgelerde, enerji seviyesi yanında temizlik performansı değerleride kutu üzerinde gösterilecektir.

-Tabii bu bir standarta bağlanmaz ise her marka kendi testini yapıp, değerini belirteceğinden tüketici için çok faydalı olmayacaktır.

Eğer bu kurallara takılmadan daha yüksek watt değerli elektrikli süpürge sahibi olmak isterseniz, halen stoklarda bulunan süpürgeler sonlanmadan satın alabilirsiniz.

Konu ile alakalı resmi gazetede yayınlanan genelge mevcuttur: Dosyayı İndir

İlginizi çekebilecek diğer yazılar