500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Süpürge Bakımı: Süpürgenizi Uzun Süre Kullanmanın Yolları Nelerdir?

Elektrikli süpürgeler günlük yaşamda en çok kullandığımız ev eşyalarından biridir. Gerek tüm evin temizliğinde gerekse dökülen küçük bir yiyecekte hemen çalıştırma gereği duyarız. Ev temizliğinde yardımcımız olan süpürgeler etraftaki tozu ve kiri toplayarak pratik bir kullanım sağlarlar. Evimizde kullandığımız elektronik eşyalar ile karşılaştırma yapıldığında süpürgelerin diğer eşyalara göre bakıma ihtiyacı vardır. Süpürgemizin sunduğu faydalardan optimum şekilde yararlanabilmek için bu bakımları aksatmadan düzenli olarak yapmamız gerekmektedir. Aşağıda paylaştığımız ipuçları ve tavsiyeleri dikkate alarak süpürgenizi uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

  • Elektrikli süpürgeler toz torbalı ve toz torbasız olarak ikiye ayrılır. Torbalı süpürgelerde torba dolduğunda yenisi ile değiştirilir. Torbasız yani hazneli süpürgelerde ise haznenin boşaltılması gerekir. Torbası değiştirilmeyen ya da haznesi boşaltılmayan süpürgenin emiş gücü düşer. Cihaz kirleri toplamak yerine geride toz ve kir bırakır. Gücü azaldığı içinde cihaz daha fazla çalışır ve ısınmaya başlar. Bu da daha farklı sorunlara sebebiyet verir.
  • Süpürge filtrelerinin mutlaka düzenli olarak temizlenmesi veya yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Zamanla toz ve kir dolan filtre süpürgenin emiş gücünü azaltır. Ayrıca filtresi temizlenmeyen süpürgelerde tozlar motora kaçarak zaman içerisinde motora da zarar verebilir. Bu sebeple filtreler düzenli olarak kontrol edilmeli. Dolan filtre temizlenmeli, eğer uzun süredir değiştirilmiyor sadece temizleniyor ise yerine yenisi takılmalı. Filtrelerin birçoğu yıkanabilir özelliktedir. Ancak bu özellik cihazdan cihaza değişebilir. Bunun için cihazın kullanma kılavuzundan kontrol sağlayabilirsiniz. Eğer filtreyi yıkayıp takacaksanız iyice kuruduktan sonra takmanız gerekmektedir. Islak takılan filtre cihazda daha büyük sorunlara yol açabilir.
  • Filtre ve torbalar kadar süpürge bakımında önemli olan bir diğer unsurda süpürge borularıdır. Temizlik sırasında boru içerisine kaçan büyük parçalar borunun tıkanmasına neden olur. Boru tıkandığında cihazın sesi değişir ve emiş gücü düşer. Bu durumda cihazı hemen kapatmalı ve boruyu temizlemeliyiz. Ayrıca zaman içerisinde boru içerisinde biriken tüy, toz ve benzeri yabancı cisimlerde boru yıkanarak temizlenmelidir.
  • Süpürge emici başlıklarında bulunan firçalar saç, tüy ve tozdan kirlenir.Eğer düzenli olarak temizlenmez ise emici başlık süpürme işlevini yerine getiremez. Bu parçaların düzenli olarak yıkanıp kurulanması süpürge emiş gücünü artırır ve cihaz daha uzun süreli kullanılır.
  • Süpürgelerde kablolar en sık arıza veren aksamdır.Kablonun dikkatli sarılmaması zaman içerisinde kablo içinde kırılmalara neden olur. Bu da elektrik bağlantısını keserek süpürgenin çalışmasını engeller. Süpürgeyi Kullanırken ve kullandıktan sonra kablolara özen gösterilmesi önerilir.

Bu yazıda paylaştıklarımız süpürge bakımı ve uzun süreli kullanımı için en etkili en uygulanabilir yöntemlerdir. Bu hususlara dikkat ettiniz sürece süpürgeniz her zaman ilk günkü gibi çalışacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar