500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge Nasıl Tamir Edilir

Elektrikli süpürgeniz, hayatınız boyunca hiç düşünmediğiniz eşyalardan birisidir, ta ki o size göz kırpıp uyarı sinyali vermeye başlayıncaya kadar. Neyse ki elektrikli süpürgeler, oldukça basit makinelerdir, genellikle kendi kendinize servis ve bakım yapma şansınız vardır.
 

1

Elektrikli süpürgeyi incele ve neresinde ya da hangi parçada problem olduğunu sapta. Süpürgeniz çalışmıyor mu? Açık kalmıyor mu? Zayıf ya da düzensiz mi emiş yapıyor? Arkasında tüy ya da başka bir atık mı bırakıyor? Şalterimi attırıyor? Çalıştığı sırada koku ya da aşırı ses mi yayıyor?
 

2

Elektrikli süpürgenizin fişe takılı olduğunu, çalıştığını, elektrik prizinde güç olduğunu ve süpürgenize ulaşabildiğini kontrol edin. Devre testi yapacak aletiniz yoksa çalışır durumda olduğunu bildiğiniz lamba ya da radyo ile test edin. Açıkça biliriz ki, elektriksiz, elektrikli süpürgemiz hiçbir işe yaramayacaktır.
Elektrikli süpürgenizin fişe takılı olduğunu, çalıştığını, elektrik prizinde güç olduğunu ve süpürgenize ulaşabildiğini kontrol edin.

3

Elektrikli süpürgenizin aşırı sıcaklık durumunu kontrol edin. Bazı elektrikli süpürgelerde, makine çok ısındığında kendiliğinden durma özelliği vardır. Eğer elektrikli süpürgeniz durduysa, fişten çekin, kullanma kılavuzundan kontrol edin ve belirli bir süre bekleyin (yaklaşık 20-30dk.). Sebep olan durumu ve diğer problemleri kontrol edin ve dikkatlice tekrar çalıştırın.
Yüksek sıcaklıklarda kapanma özelliğini kontrol edin.

4

Elektrikli süpürgenizin tüm bakımlarını doğru şekilde yaptığınızdan emin olun. Eğer elektrikli süpürgeniz çalışıyorsa fakat fonksiyonları zayıfsa (düşük emiş gücü) ya da eğer toz kokusu alıyorsanız elektrikli süpürgenizi tekrar kontrol ediniz. Eğer elektrikli süpürgeniz düzgün bir şekilde çalışıyorsa bu aşamada devam etmeye gerek yoktur. Elektrikli süpürge toz torbasını değiştiriniz ve tüm filtreleri temizleyiniz.

 • Elektrikli süpürge toz torbasını değiştiriniz ve tüm filtreleri temizleyiniz.

Torbayı değiştirin ve filtreleri temizleyin.

 • Elektrikli süpürgenizin hava geçiş yolunun temiz ve tamamen açık olduğundan emin olun. Hortum içerisindeki tüm engelleri temizleyin. Hortum temizliğini, süpürge sapı yardımı ile yapabilirsiniz. Engel olan parçaları iyice sıkıştırmamaya dikkat edin, gerekirse bir tel ile süpürge hortumunuz içerisine baskı uygulayın.

Tüm hava yollarının açık olduğuna emin olun.

 • Döner fırçayı temizleyin ve rahat hareket edebildiklerini kontrol edin. Rulmanları yağlayın. Eğer gerekliyse, rulmanları değiştirin ya da komple döner fırçayı değiştirin. Döner fırçalar eski modellerde ahşap yataklı üretilmiş olabilirler ancak yeni modellerde tüm aksam plastiktir.

Döner fırçayı temizleyin ve rahatça döndüğünden emin olun.

5

Gerektiği zamanda döner fırçanın tur atabildiğini kontrol edin. Bir yolu, elektrikli süpürgeyi çalıştırıp, çalışırken dikkatlice altına bakmaktır. Asla dönen emici başlığa dokunmayınız saçlardan, kumaş parçalarından arınmış olduğundan emin olunuz.
 • Bazı süpürgelerde avara dişlisi vardır, ya da döner başlığı devre dışı bırakan anahtar vardır bu işlem el ile yaklaşıldığında ya da sert zemine temas ettiğinde devreye girer. Anahtarın halılar için ayarlı olduğundan emin olun.
   

6

Özellikle eğer elektrikli süpürge hiç çalışmıyorsa elektrik yolunu kontrol et. Akımölçer yardımı ile elektrik akımını kontrol et. Açık bir devre arıyorsunuz: Kontakları temizle ve elektrik yolunu kesen ya da eksik bir birim varsa değiştir. Doğru sigortayı kullandığından emin ol. Devre kesicileri tekrar kur.
 • Prizden anahtarın hemen önüne kadar.
 • Eğer anahtar kapalıysa, anahtarı kontrol et. (on pozisyonunda)

Anahtara kadar akımın sürekliliğini kontrol edin.

 • Süpürgenin içerisine yerleştirilmiş sigorta ve devre kesicileri kontrol et.

Elektrikli süpürge içinde bulunan iki sigorta tipi.

 • Anahtardan motora kadar.
 • Motordan prize giden diğer kabloyu kontrol et. Unutma ki elektrik tüm devrede dolaşabilmeli.
 • Hortum üzerindeki tüm elektrik bağlantılarını kontrol et.

Bu hortum bağlantısı turbo fırçaya güç sağlar.

 • Eğer yaylı kablo sarıcı var ise kablo ile diğer parçalar arasındaki bağlantıyı kontrol et. Hareket ettiği için bir arızaya yol açabilir.
   

7

Değiştirdiğiniz herhangi bir sigortanın ya da kurduğunuz bir devre kesicinin devre dışı kalmasının nedenini araştır. Herhangi bir yerde kısa devre var mı? Motor devre dışı mı? Bulduğun bir problemi düzelt.
 

8

Elektrikli süpürge motorunun düzgün çalıştığını kontrol et. Motorun tamamını değiştirmek ekonomik olmayabilir. (bazen yeni elektrikli süpürge almak kadar tutabilir.) Fakat bazı önemli parçalarını işleme alabilirsiniz.

 • Motor kömürlerini kontrol et, yıpranmış ise değiştir.

 
 • Motor kömürünün bulunduğu yuvanın ucunu kaldırarak açın.

Kömür yuvalarını kaldırarak açın.
 
 • Sök ve kömürleri değiştir, elektrik kablolarının ilk başta bulduğun şekilde yeniden bağlandığından emin ol ve kömürlerin bulunduğu kısmı kapat.

Motor kömürü
 

9

Rulmanları değiştirin ya da yağlayın. Motor ve motor pervanesi için rulmanlar vardır. (genellikle bağlıdır.) Ayrıca eksantrik mili ve diğer hareket milleri için rulmanlar olacaktır. Bir problem olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Motoru sökmeden ya da pervaneyi sökmeden önce, milde yanlara oynama olup olmadığını kontrol et. Eğer varsa bu rulmanların değişmesi gerektiğine işarettir.
Motor rulmanları motor kapağının altındadır.

10

Motor pervanesinde bir eğrilme olup olmadığını ya da kanatlarında hasar olup olmadığını kontrol et. Eğer bir problem bulursan değiştir. Pervane genelde doğrudan motora takılmıştır. Herhangi bir bozukluk, dengesizliğe neden olur ve buda motorda ya da rulmanlarda bozukluğa sebep olabilir.
 • Elektrikli süpürgenin dizaynına bağlı olarak, bu dengi dengine olmayan vida dişlileri ile karşılaşacağınız tek yerdir.
Motor pervanesi

11

Kırılmış süpürge tekerleklerini değiştirin. Süpürgenizin kırılmış tekerleklerini değiştirmek çok büyük bir iş değildir ama kırık tekerlekle kullanmaya çalışmak sizi gerçekten yorabilir. Aşağıda 2 farklı tipte elektrikli süpürge tekerleği görebilirsiniz. Büyük olasılıkla başlıkları ya da diğer tekerlek bağlayıcı aksesuarları sökmek gerekir.

Tekerlek metal bir klipsle tutturulmuştur. Pense ile bu klipsi açıp tekerleği değiştirin.


Bu klipsleri birarada sıkarak tekerleği çıkarabilirsiniz. Yeni tekerleğin yerine doğru oturması gerekir.

12

Her kaçağı kontrol ve tamir et. Eğer herhangi bir şey hortumda delik açtıysa, pense ile sök ve açılan yeri elektrik bandı ile kapat. Silikonla doldurma diğer bir başarılı çözümdür.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar