500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge Fiyatları ve Etki Eden Faktörler

Hiç merak ettiniz mi neden birbiriyle neredeyse aynı gözüken 3 farklı elektrikli süpürge fiyatı birbirinden farklı olur ? Elektrikli süpürgenin perakende satış fiyatını etkileyen birçok farklı faktör vardır, bazı özellikler fark edilebilirken, diğerlerini kısa bir bakışta fark etmek mümkün olmaz. Bu fiyat faktörlerini tam anlamıyla karşılaştırmanın yolu değildir, ancak bazı kilit özelliklerin ve fonksiyonların özeti, geniş bir aralıkta süpürge fiyatları konusunda fikir verebilir.

Elektrikli süpürge malzemesi & tipi :
Süpürge malzemelerinin çoğu plastik ile üretilmiş iken, bazı akrilik malzemeleri diğerlerinden çok daha uzun ömürlü olabilirler. Parçaların dış yüzeyine dokunarak, çoğunlukla plastik kalitesi konusunda fikir sahibi olabilirsiniz yada çıkarılan parçalara dokunurken veyahut malzeme kalınlığına bakarak ta fikir sahibi olunabilir. Daha incelerde ve az ömürlülerde ping sesi daha fazla yayılır. Eğer parçalar mutfak zeminine düşse kırılacak hissi veriyorlarsa, muhtemelen ucuz çeşitlerdendirler.

Uzun ömürlü plastik ayrıca taşırken ağırlık ve tokluk yapar. Eskiden dik süpürgeler yatıklara göre daha az pahalı olabiliyordu ancak şimdi her iki tip içinde çeşitli fiyatlar bulmak mümkün olmaktadır. Bu yüzden elektrikli süpürgenizi, bütçenize ve evinizin ihtiyaçlarına göre seçmelisiniz.

Güç performansı & emiş :
Yatık yada dik süpürgeler 12 amper iken, piyasada fiyat ve performansa bağlı olarak bir çok, daha düşük amperde ve motor gücünde elektrik süpürgesi mevcuttur. Teknoloji ile emiş gücünü geliştirmek, fiyatlarıda arttıracaktır ve arzu edilen gelecek bu şekildedir. Eğer sürekli kullanılacak birinci süpürgenizi arıyorsanız, performans için biraz daha ödemeye değecektir. Daha düşük amperli süpürgeler, yazlıklar, küçük daireler yada taşıma gerektiren temizliklerde başarılı olacaktır.

Hava kalitesi özellikleri :
HEPA, nano-silver teknolojisi gibi filtrasyon özelliklerini geliştirici sistemler, süpürge fiyatını arttırabilir. Bu sistemler iç ortamdaki havanın iyileştirilmesi için tavsiye edilirler ve bu yüzden daha değerlidirler. Tozu suya toplayıp, odaya dönen toz miktarını azaltan su filtreli süpürgeler, genellikle gerekli parça dizaynları nedeni ile daha pahalıdırlar.

Filtre, fiyatları, elektrikli süpürge alınma aşamasında SüpürgeMarket internet sitesinden kontrol edilmelidir, bazı süpürgelerin (Fakir,Nilfisk) HEPA filtre fiyatları diğerlerine nazaran çok daha fazla olabilir. HEPA filtre fiyatları genelde 25 – 75 TL aralığında değişkenlik göstermektedirler.

Hortumlar ve diğer parçalar :
Süpürge hortumları genellikle tüketicilerin gözünden kaçarlar ancak bu parçalarda değiştirilmesi gerektiklerinde dikkat çekici şekilde pahalıdırlar. İyi bir hortumun kalın dış çeperi vardır ve muadillerine göre biraz daha az esnektir.

Dar aralık ucu, düz emici , mobilya fırçası gibi bazı parçalar standart iken, turbo başlıklar gibi bazı parçalar fiyatı arttırmaya sebep olacaktır. Güç göstergeleride fiyat değişikliğinde etkendir, ışıklı olup olmamalarına göre değişkenlik gösterirler.

Bazı süpürgeler 2 parçalı olarak satılırlar. Üzerinden çıkarılan şarjlı süpürge ile mobilyalar ve merdivenler kolaylıkla temizlenebilirler.

Süpürgeye takılan parçaların kaliteleri tabiî ki fiyat konusunda belirleyici unsurdur. Yüzeyde emicilerin nasıl hareket edebildiğide öenm arz etmektedir.

Torbalı & torbasız teknolojisi:
Torbasız süpürgeler, tozu çöp kutularına yada haznelere taşırlar. Siklonik sistemler, genellikle daha büyük ebatlarda olduklarından, tasarımlarından ve topladıkları tozun daha kolay boşaltılabilmesinden dolayı, daha pahalı olmaktadırlar. Bu konuda daha detaylı bilgiyi Toz torbalı elektrikli süpürge ile torbasız elektrikli süpürge karşılaştırmasında bulabilirsiniz.

Paranızın değeri
Süpürge pazarında en pahalı süpürgenin, orta sınıf bir süpürgeden daha uzun süre dayanacağı konusunda bir garanti olmamakla beraber, eğer uzun ömürlü malzemeden yapılmış, evinizi temizlemek için yeterli emiş ve güce sahip bir süpürge istiyorsanız, yüksek bir aralıkta ödeme yapacak olduğunuzu tahmin etmelisiniz. Süpürge fiyatına bunun yanında, emiş gücü, tasarım, güç ve istenilen temizlik performansına bağlı özellikler gibi bir çok parametre etki etmektedir.

Eğer bütçe dikkat gerektiriyorsa,makul fiyat aralığında süpürgenin dayanımı ve gücünü inceleyin. Eğer bütçe müsaitse ve hava kalitesi de önemliyse, farklı süpürge özellikleri ve yorumlarını okuyun ve alacağınız süpürgenize biraz fazla ödemeye hazırlıklı olun.

İlginizi çekebilecek diğer yazılar