400 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge Filtresini Yıkamak

Günümüzde birçok elektrikli süpürge filtresi yıkanabilir ve yeniden kullanılabilir şekilde üretilmektedir. Elektrikli süpürge bakımında önemli olan, elektrikli süpürge filtresinin düzenli olarak derinlenmesine temizlenmesidir. Eğer filtre temiz değilse, elektrikli süpürge tozları ve kirleri çekip hapsetmek için normalden çok daha güçlü çalışmak zorundadır. Yanlış filtre temizliği zamanla elektrikli süpürgenin emiş gücünü düşürür. Tozlar ayrıca motoru ve diğer parçaları tıkayabilir ve parça değişikliğini tek seçenek olarak karşınızda bırakır.

 
Gerekli olan aletler ve malzemeler :
  • Elektrikli süpürge kullanım klavuzu
  • Yıkanabilir filtre
  • Çöp kutusu
  • Su
 
Adım 1 : Kullanım klavuzunu dikkate almak
 
Elektrikli süpürgenizin filtresini düzenli olarak temizlemek zorundasınız, ideal olan 3-4 kullanımda bir yapılmasıdır. Emiş kaybındaki düşüş de süpürge filtresinin temizlenmesi gerektiğinin işaretidir. Kirli filtre, toz partiküllerinin makinenin içerisine yerleşmesine neden olur ve zamanla motor ölür. Motor değişimi oldukça maliyetlidir ve bu yüzden filtre temizliğine önem verip bu sonuçtan sakınmak en iyisidir. Filtrenin temizliğini yapmadan önce, kullanım klavuzunu incelemekte fayda vardır. Farklı elektrikli süpürgeler farklı şekillerde sökülüp temizlenen filtrelere sahiptirler. Süpürgeden filtreyi çıkartınız.
 
Adım 2 : Aşırı tozu temizle
 
Filtreden tozu yok ettiğiniz sırada, maalesef toz etrafa ve özellikle rahatsızlıkları olanların soludukları havaya yayılacaktır. En iyisi filtreleri evin dışarısında bir yerde ya da en azından balkonda temizlemek olacaktır, böylelikle, tozun soluduğunuz iç ortam havasına geri yayılmasıda engellenecektir. Filtrenin üzerine hafifçe tıkladığınızda toz çöp kutusunun içerisine dökülecektir.
 
Adım 3 : Yıkanabilir filtrenin durulanması
 
Filtreyi ıstlatmadan önce tekrar paketin üzerine bakmanızda fayda vardır. Eğer filtre yıkanamaz ise, yıkamak kesinlikle zararına olacaktır. Akan suyla, filtrenin yüzeyini durulayın.
 
 
Önemli : FIRÇALAMA! Filtre malzemesini kazıyıcı malzemelerle temizlemeyiniz. Katların aralarını fırça ile oymayınız. Bu filtrenin kalıcı zarar görmesine, tozları hapsetmemesine ve garantiden çıkmasına sebep olacaktır.
 
Adım 4 : Filtreyi yerine yerleştirmek
 
Eğer filtreyi yıkadıysanız, elektrik süpürgenize yerleştirmeden önce tamamıyla ve güzelce hava ile kurutunuz. Filtre kuruduktan sonra elektrikli süpürgenize yerleştiriniz.
 
Not : Düzenli bir temizlik dahi olsa, filtrelerin birçoğu kullanım ömrüne sahiptir ve zamanla değiştirilmesi gerekir. Optimum performans için filtrelerinizi 6 ayda bir değiştiriniz. Düzenli ve doğru bakım ile, elektrikli süpürge filtreniz, evinizi temiz ve tozsuz tutmanıza yardım edecektir.
 
Kuru filtre temizliği
 
Yerleşik filtreyi temizlemek için süpürge ünitesini sallamak yada üzerine hafifçe tıklamak yeterli olacaktır. 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar