500 TL ve üzeri siparişlerinizde kargo ücretsiz.

Elektrikli Süpürge Filtremi Ne Zaman Temizlemeliyim ?

 

 

Elektrikli süpürgenizin en yüksek performansta kalmasını sağlamak için, filtrelerini temizlemek son derece önemlidir. Fakat filtre temizliği için en iyi yol hangisidir ? Ayrıca hangi sıklıkla temizlemeliyim ?
Aşağıda bu sorularınızın çoğunun cevapları mevcutlar ..

SüpürgeMarket Derki :

Filtreleri temizlemek, özellikle toz torbasız süpürgeler için en kritik ve önemli bakımdır. Daha önceleri süpürgelerimizi toz torbası doluncaya kadar kullanırdık, hatta bazen toz torbası patlayıncaya kadar ! Toz torbasını değiştirir ve süpürgeyi kullanmaya devam ederdik. Zamanla insanlar toz torbası masrafından şikayet edip bunun yerine neden daha az maliyetli yedek parçalar kullanılmadığını sorgulamaya başladılar.

Toz torbasını süpürgeden çıkartmanın anlamı,  süpürgeyi dizayn edenlerin, daha  önce toz torbası içerisine toplanan  toz ve kirlerden süpürge motorunu nasıl koruyacakları konusunda çare bulmaları gerekmesi demekti. Bunun için dizayn edenler birçok farklı filtre çeşidi geliştirdiler ve bu süpürgeleri torbasız süpürge olarak adlandırdılar.

Birçok farklı filtre çeşidi vardır ancak genel olarak filtreler tıkandıklarında süpürgenizdeki emişin düştüğünü fark edersiniz ve daha önemlisi, motorun uyarısıdır. Motor aynı emişi sağlayabilmek için çok daha fazla zorlanacaktır.

Bu 2 belirtiden birisini süpürgenizde fark ettiğinizde, süpürge filtrenizi temizleme zamanınızın geldiğini fark edersiniz. Lütfen unutmayın ki  toz haznesini boşaltmak kısa süreliğine süpürgenizin daha düzgün çalışmasını sağlayabilir ancak kısa bir süre sonra filtreden kaynaklanan problem tekrar kendini gösterecektir.

O Zaman Süpürge Filtreleri Tam Anlamı ile Nasıl Temizlenebilir ?

İlk bilgi almanız gereken yer süpürgenizin kullanım klavuzu olacaktır. Eğer süpürgenizin kullanım klavuzunu kaybetti iseniz SüpürgeMarket firmasındaki kullanım klavuzları kısmından kontrol edebilirsiniz.  Kullanım klavuzunuzda filtrelerinizin temizlenip temizlenemediği ya da yıkanıp yıkanamadığı konusunda bilgi olacaktır. Eğer şimdiye kadar okumadıysanız şimdi okuma zamanınız gelmiş demektir!

Genellikle filtreleri temizlemenin en iyi yolu ; makineden filtreyi sökmek, çöp kutusunun kenarına yavaşça vurarak tozunu silkelemek eğer izin verilmişse hafifçe fırçalayıp yıkamaktır. Yıkadığınız filtreleri süpürgeye geri takmadan önce kuruması için 24 saat zaman vermelisiniz, su ile elektrik asla bir araya getirilmemelidir!

Filtrelerinizi temiz tutmanın yolu hassas ve etkili bir süpürge işlemi gerektirir.  Birçok filtre toz torbasından çok daha etkilidir ve bunun sonucu olarak toz torbası değiştirmek yerine filtrenizi temizlemeniz gerekebilir. Filtrenizi her hafta temizlemeyi ve eğer izin verildiyse ayda bir yıkamayı deneyiniz.

Kullanım süresi belirtilmeyen filtrelerin genelde kullanıma da bağlı olarak 9-12 ay arasında değiştirilmesi gerekir. Ne zaman yeni filtre alacağınız konusunda kullanım klavuzunuz size en iyi bilgiyi verecektir. Bunun yanında kullanma klavuzunuzda belirtilen tüm adımları takip edip filtrenizi temizlemenize rağmen halen süpürgenizin emiş gücü düşük ise de filtrenizi yeni filtre ile değiştirmenizi öneririz.

 

İlginizi çekebilecek diğer yazılar